Pociąg Papieski wyruszył

śro, 31 maj 2006, 19:59:00

Autor: Tomasz Kaniewski

Ojciec Święty Benedykt XVI w drodze do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę, 27 maja, pobłogosławił "Pociąg Papieski", który jest wyrazem wdzięczności polskich kolejarzy za pontyfikat Jana Pawła II. Otrzymał również w prezencie od kolejarzy model tego pojazdu. Pociąg ten będzie kursował pomiędzy Wadowicami a Krakowem Łagiewnikami od 31 maja.

- Ludzie różnie wyrażają swoją wdzięczność za życie, nauczanie Jana Pawła II. My, polscy kolejarze, postanowiliśmy wyrazić Panu Bogu wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II w postaci Pociągu Papieskiego - podkreśla krajowy duszpasterz kolejarzy. W pociągu poprzez środki audiowizualne przybliżane będą postać i nauczanie Papieża Polaka. Zamontowano w nim monitory, umieszczono kamery zewnętrzne i wewnętrzne. Skład wykonała firma z Nowego Sącza NEWAG S.A. Ideę Pociągu Papieskiego patronatem objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

W Pociągu Papieskim zostanie umieszczona Księga Darów. Na karcie - "darze wdzięczności" za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, kolejarskie rodziny mogą zamieszczać informacje o sobie, łącznie z podjętymi zobowiązaniami.

Specjalny "pociąg papieski" wyruszył w swój pierwszy kurs na trasie pomiędzy Krakowem, Kalwarią Zebrzydowską i Wadowicami już w środę (31.05.) rano z Dworca Głównego PKP w Krakowie. Regularne przejazdy pociągu rozpoczną się od najbliższej soboty (3.06.2006).

W czwartek w Dzień Dziecka pociągiem pojadą na specjalną podróż dzieci z małopolskich szkół noszących imię papieża Jana Pawła II.

– Oddajemy tą trasę z wielkim wzruszeniem. To nie tylko pociąg, ale też zmodernizowane tory, odnowione i specjalnie oznakowane stacje i przystanki, a także nowe parkingi dla samochodów i autobusów – zaznaczył podczas środowej uroczystości inauguracji papieskiej linii Prezes PKP SA Andrzej Wach.

Nowoczesny szynobus, posiadający 181 miejsc siedzących i 283 miejsca stojące, a także osiem miejsc dla osób niepełnosprawnych, będzie jeździł trzy razy dziennie na trasie Kraków Główny - Kraków Płaszów - Kraków Łagiewniki - Skawina - Lanckorona - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice. Przejazd w jedną stronę będzie trwał nieco ponad godzinę. Bilety w jedną stronę będą kosztować 9,5 zł dla grup powyżej 10 osób i 11,5 zł dla osób indywidualnych, a w dwie strony odpowiednio 16 i 18 zł. Na trasie będą też honorowane wszystkie ustawowe zniżki.

Szynobus o aerodynamicznych kształtach zbudowany specjalnie do obsługi trasy papieskiej został pomalowany w barwy papieskie. Po obu stronach pojazdu znajduje się zawołanie Ojca Świętego Jana Pawła II: "Totus Tuus" - "Cały Twój". W środku na specjalnych ekranach podczas przejazdów będą wyświetlane filmy dokumentalne poświęcone polskiemu papieżowi, także w wersjach obcojęzycznych.

Jak tłumaczą kolejarze, idea specjalnego pociągu wożącego pielgrzymów do miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II w Małopolsce zrodziła się podczas pielgrzymki kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach we wrześniu zeszłego roku.

Aby uruchomić tzw. papieską linię, kolej musiała w ekspresowym tempie wyremontować tory i infrastrukturę kolejową. Szlak papieski to ponad 59 kilometrów linii kolejowych. Na jej części wymieniono i naprawiono nawierzchnię, zmodernizowano 10 przejazdów i zainstalowano na nich sygnalizację świetlną, odnowiono i przebudowano stacje i przystanki. Koszt tegorocznych prac oszacowano na 35 mln zł.

W kolejnym etapie do 2008 roku planowane jest wybudowanie nowej łącznicy pomiędzy Kalwarią Zebrzydowską i Lanckoroną, a także wydłużenie trasy pociągu aż do Bielska-Białej.

źródło: Isidorus.Net

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2006053119594359