Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Spotkanie przywódców religijnych i przywódców UE

30 maja br. Komisja Europejska spotkała się z przedstawicielami głównych religii Europy: chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i buddyzmu - informuje Przedstawicielstwo Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przy Instytucjach Europejskich.


Unia Europejska była reprezentowana m.in. przez Manuela Barroso, przewodniczącego Komisji Europejskiej i Wolfganga Schüssela, kanclerza Austrii, która obecnie przewodzi UE. Wśród przywódców religijnych, którzy z nimi się spotkali, byli: prawosławny metropolita Emmanuel z Francji, kard. José da Cruz Policarpo z Lizbony, anglikański biskup Richard Chartres, luterański biskup Wolfgang Huber, Dalaï-Lama XIV, wielki rabin Brukseli Albert Guigui i wielki rabin Strasbourga René Gutman oraz imam Abduljalil Sajid.

Podczas konferencji prasowej, na której przedstawieciele UE wypowiadali się na temat roli religii w Europie, przywódcy religijni prezentowali swoją wizję przyszłości dialogu między UE a wspólnotami religijnymi.

Prawosławny biskup Hilarion z Wiednia powiedział, że przyszłość Europy zależy od wartości, na których się oprze. I mówił: "Dzisiaj możemy stwierdzić konflikt między ludźmi o ideałach religijnych i tymi, których wizja świata ukształtowała się pod wpływem świeckiego humanizmu. Oczywiście werbalnie humaniści uznają prawo człowieka do wyznawania jakiejkolwiek relgii i niewyznawania żadnej, gdyż nie byłoby poprawne politycznie odmawianie religiom prawa do istnienia. W rzeczywistości jednak humanizm jest w wielkiej części antyreligijny i dąży do osłabienia religii, do zamknięcia jej w gettach, do wykluczenia jej ze sfery publicznej, zminimalizowania jej wpływu na ludzi, a w szczególności na młodych. Wymiar sekularystyczny, antyeklezjalny i antyklerykalny współczesnego humanizmu jest wyraźny. W miarę jak ideologia humanistyczna przybiera coraz bardziej formę walczącego sekularyzmu, konflikt między nią a religią daje się coraz bardziej odczuć".

Komunikat przedstawicielstwa Cerkwi prawosławnej podkreśla, że dla zharmonizowania różnych systemów wartości w Europie potrzebny jest stały dialog między osobami odpowiedzialnymi za Unię Europejską i przedstawicielami różnych religii. Obecnie dialog ten ma charakter nieformalny i dlatego trzeba koniecznie stworzyć fundamenty dla oficjalnego i strukturalnego dialogu, w którym powinny uczestniczyć wszystkie tradycje relgijne Europy: chrześcijaństwo, judaizm, islam i buddyzm.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie


Spotkanie przywódców religijnych i przywódców UE | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Mehmed sob, 3 cze 2006, 10:28:15
Boże zmiłuj sie nad ludzmi którzy błądzą w labiryńcie laicyzmu, zmiłuj sie nad tymi którzy z tobą walczą i starają sie zabić wiare w jedynego zbawiciela Jeusa Chrystusa i w ciebie, wybacz im że cie znieważają każdego dnia, zbaw nas panie od pychy byśmy nie popadli w samo uwielbienie, byśmy niestali się gnuśni, byśmy nie zaczeli uznawać sie za Ciebie.
Przez Chrystusa Pana naszego
AMEN

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń