Atak na naczelnego rabina Zagrzebia

wto, 6 cze 2006, 13:40:03

Autor: Maciej Dobosiewicz

Naczelny rabin Zagrzebia Zvi Eliezer Alonie został napadnięty w sobotę o godzinie 10:15 – donosi dziennik „Večernji list”. “Minąłem dwóch młodzieńców z ze swastykami na koszulkach. Wyglądali na zszokowanych, że widzą Żyda, ale szybko zareagowali wznosząc ręce w hitlerowskim pozdrowieniu i krzycząc: “Jude Raus”. Gdy zapytałem ich po niemiecku, czy wiedzą, co to oznacza, zaczęli się ze mną przepychać” – opowiada rabin.

Zvi Eliezer Alonie twierdzi, że nie był to pierwszy tego typu incydent. Dwa miesiące wcześniej krzyczano za nim na Placu bana Jelačicia, jednym z centralnych punktów stolicy.

Rabin zgłosił skargę policji dopiero w poniedziałek 5 czerwca. W sobotę nie mógł tego uczynić, bo wg ortodoksyjnej wiary żydowskiej naruszyłby szabas. Zvi Eliezer Alonie po konsultacji z Ognjenem Krausem przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Zagrzebiu postanowił zgłosić incydent policji.

Naczelny rabin Zagrzebia, który stosunkowo niedawno przybył do Chorwacji z Niemiec powiedział, że w Niemczech za samo noszenie koszulek ze swastykami młodzi ludzie trafiliby do więzienia. Dodał też, że mimo napaści nie boi się chodzić ulicami Zagrzebia i wierzy, że większość Chorwatów nie podziela poglądów skinheadów. Jego zdaniem cała sprawa może mieć związek z groźbami, które niedawno otrzymała Gmina Żydowska w Zagrzebiu.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060606134003987