Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kard. Kasper ostrzega przed ordynowaniem kobiet biskupów

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania jedności chrześcijan przestrzegł anglikanów ze Zjednoczonego Królestwa przed próbą ordynowania kobiet na godność biskupa. Według niego spowoduje to znaczne ochłodzenie wzajemnych relacji odsuwając jeszcze bardziej możliwość osiągnięcia jedności. Kard. Kasper przemawiał 6 czerwca w Market Bosworth. Purpurat przypomniał, że urząd biskupa powinien służyć jedności, a decyzja w tej sprawie nie moze stwarzać podziałów. Kard. Kasper mówił, że niedopuszczanie kobiet do święceń nie jest kwestią dyscypliny.


Według Przewodniczącego Papieskiej Rady owe decyzje powinny być podejmowane w zgodności z najstarszymi Kościołami Wschodu i Zachodu. Anglikanie już w trzech krajach w sposób sporny ordynują kobiety na ten urząd. Stanowi to ogromną przeszkodę w dalszym dialogu ekumenicznym. Jeżeli taka decyzja zapadnie w Anglii, matce wszystkich anglikanów, będzie to miało szczególne znaczenie.

W USA już w 1985r. po raz pierwszy wyniesiono kobietę na urząd przełożonej diecezji. Natomiast w Angli pastorki anglikańskie są ordynowane od 1994r. Z tego powodu na katolicyzm przeszło ponad 500 tamtejszych duchownych i wiele tysięcy wiernych. Obecnie w Anglii kobiety stanowią 1/6 wszystkich pastorów. W lutym tego roku po wielu dyskusjach zdecydowano, że najwcześniej za 6 lat kobiety będą mogły być ordynowane na biskupów.

Źródło: Radio Watykańskie


Kard. Kasper ostrzega przed ordynowaniem kobiet biskupów | 39 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Kard. Kasper ostrzega przed ordynowaniem kobiet na superintendentki
Bartek.D śro, 7 cze 2006, 20:30:45
" przed ordynowaniem kobiet na superintendentki."
Boze widzisz i nie grzmisz?
NIech się KRK nie wtrąca w wewnętrzne sprawy KA. Oni chyba wszędzie macki swoje mają.
 
Admin śro, 7 cze 2006, 21:59:35
Panie Mateuszu:
1. Jeśli Pan nie potafi pisać "biskup" o hierarchach protestanckich, prosze w ogóle nie pisać o nich newsów.
2. W źródle na ktore sie pan powołał jest słowo biskup - oficjalne "czynniki watykanskie" sie go nie boja wiec niech Pan nie bedzie swietszy od papieża
3. Gdyby chodziło o stanowisko nie majace nic wspolnego z katolickim biskupem W. Kasper nie wypowiadałby się na ten temat. czyni to, bo wie że ordynacja kobiet na biskupki może później zakłócić ew. proces łączenia się kosciołów, chcąc utrzymać swoją godność biskupią. Gdyby chodziło o stanowiska zupełnie różne co usiłuje pan podkreślać, kardynał by sie nie wypowiadał, bo i po co...

news został poprawiony zgodnie ze słownictwem użytym w tekście źródłowym.


 
mateuszwroc śro, 7 cze 2006, 22:30:51
Oświadczam, że sformułowanie "biskup" odnośnie kobiety NIE JEST MOJEGO autorstwa. Pochodzi od Redakcji.

---
Kimże człowiek bez Chrystusa?

 
 • Rafi F czw, 8 cze 2006, 08:57:45
 • Rafi F czw, 8 cze 2006, 10:56:22
 • Bartek czw, 8 cze 2006, 16:31:01
 • Rafi F czw, 8 cze 2006, 17:23:02
 • Rafi F czw, 8 cze 2006, 23:09:40
 • Rafi F pią, 9 cze 2006, 09:56:58
hermes czw, 8 cze 2006, 18:46:38
Drogi Jakubie.
W mottcie tego serwisu jest napisane "Obecnie w naszym serwisie publikujemy bieżące wiadomości, w których staramy się zachować maksymalny obiektywizm, pozostawiając wnioski naszym Czytelnikom oraz artykuły publicystyczne, które dobieramy tak, by wyrażały one różnorodność prądów teologicznych i postaw chrześcijan." Do roznych pradow teologicznych i postaw chrzescijan zalicza sie tez bycie zwolennikiem ordynacji kobiet na biskupow. Jezeli wiec ma byc to miejsce dla wszytskich to w stosunku do kazdego chrzecijanstwa powinna byc zachowany maksymalny mozliwy obiektywizm. Nie ma byc to twoje zdanie co jest dobre a co zle, ale kazdy tutaj powinnien czytac posty bez zazenowania, z mozliwoscia krytyki i dyskusji. Jakbys sie czul jako starokatolik ktory wchodzi na ta strone? To ze postawa Matusza jeszcze zenujac, obrazliwa i niekulturalna to nie jest zadne odkrycie i nie mam zamiaru na ten temat po raz setny dyskutowac. Natomiast ty jako czlowiek troche bardziej swiadomy i odpowiedzialny masz przed soba wieksze wymagania. To ze nie umiesz patrzec na rozne sprawy z roznych stron widzenia nie usprawiedliwia cie nie probowaniu zmiany tego stanowiska. Jezeli nie jestes w stanie pogodzic sie z tym ze ktos moze nazywac kobiete biskupem, to moze oboje z mateuszem przeniescie sie na portal np. christanitas. Nie chodzi mi o to ze bron Boze chce cie stad przegonic, po prostu uwazam ze takie dzialnia jak twoje stawiaja pod duzym znakiem zapytania sens istnienia tego serwisu. Wszyscy mozemy sie rozejsc do naszych konfesji i tam dyskutowac swobodnie nazywajac wszystko tak jak chcemy, tylko czy o to ci chodzi ?

---
"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." - Marcin Luter

 
 • milka nie, 11 cze 2006, 10:13:10
 • Bartek nie, 11 cze 2006, 12:38:28
 • milka pon, 12 cze 2006, 23:54:37
 • milka pon, 12 cze 2006, 23:47:18
maxurd pią, 9 cze 2006, 15:42:02
Kardynal ma racje. Nie wtraca sie w sprawy wewnetrzne jakiegos kosciola tylko zauwaza, ze ordynowanie kobiet bedzie powazna przeszkoda we wzajemnych stosunkach. Poza tym ma racje, bo ordynowanie kobiet na biskupow jest sprzecze z Biblia.

---
Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

 
Jj pią, 9 cze 2006, 15:58:55

"Według niego spowoduje to znaczne ochłodzenie wzajemnych relacji i oddalenie na wiele lat mglistej perspektywy jedności."

Dobrze powiedziane. W końcu ktoś realnie ocenił to całe gadanie o ekumeni.

 
Crusader pon, 17 lip 2006, 00:25:00
"Kard. Kasper ostrzega przed ordynowaniem kobiet biskupów" ponieważ wyrażenie "kobieta - biskup" jest wewnętrznie sprzeczne, cały tytuł rozumiem wyłącznie w ten sposób ordynować : za http://www.slownik-online.pl/kopalinski/228F0CD0FF95B53BC125659E0051AF65.php przyjmować, leczyć pacjentów; a więc: kard. Kasper ostrzega przed przyjmowaniem kobiet biskupich

---
nie miłuje Pana Jezusa ten, kto odrzuca Matkę Jego !

Królowo Polski, Pani z Ostrej Bramy módl się za nami !!!
Wszechpośredniczko Łask módl się za nami !!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń