Kard. Kasper ostrzega przed ordynowaniem kobiet biskupów

śro, 7 cze 2006, 17:51:52

Autor: Mateusz Markiewicz

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania jedności chrześcijan przestrzegł anglikanów ze Zjednoczonego Królestwa przed próbą ordynowania kobiet na godność biskupa. Według niego spowoduje to znaczne ochłodzenie wzajemnych relacji odsuwając jeszcze bardziej możliwość osiągnięcia jedności. Kard. Kasper przemawiał 6 czerwca w Market Bosworth. Purpurat przypomniał, że urząd biskupa powinien służyć jedności, a decyzja w tej sprawie nie moze stwarzać podziałów. Kard. Kasper mówił, że niedopuszczanie kobiet do święceń nie jest kwestią dyscypliny.

Według Przewodniczącego Papieskiej Rady owe decyzje powinny być podejmowane w zgodności z najstarszymi Kościołami Wschodu i Zachodu. Anglikanie już w trzech krajach w sposób sporny ordynują kobiety na ten urząd. Stanowi to ogromną przeszkodę w dalszym dialogu ekumenicznym. Jeżeli taka decyzja zapadnie w Anglii, matce wszystkich anglikanów, będzie to miało szczególne znaczenie.

W USA już w 1985r. po raz pierwszy wyniesiono kobietę na urząd przełożonej diecezji. Natomiast w Angli pastorki anglikańskie są ordynowane od 1994r. Z tego powodu na katolicyzm przeszło ponad 500 tamtejszych duchownych i wiele tysięcy wiernych. Obecnie w Anglii kobiety stanowią 1/6 wszystkich pastorów. W lutym tego roku po wielu dyskusjach zdecydowano, że najwcześniej za 6 lat kobiety będą mogły być ordynowane na biskupów.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060607175152674