Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Polacy bardzo religijni

Jesteśmy społeczeństwem bardzo religijnym. Prawie wszyscy wierzą, a ponad osiemdziesiąt procent praktykuje - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej", przeprowadzonego przez Instytut GfK Polonia.

Aż 96 procent dorosłych Polaków deklaruje się jako osoby wierzące, z tego 86 procent praktykujący - regularnie bądź nieregularnie. 60 procent ankietowanych deklaruje, że co najmniej raz w tygodniu uczestnicy we mszach św. lub innych nabożeństwach.

Wyniki badania kontrastują z danymi z ostatniego liczenia w kościołach uczestników niedzielnej mszy, które odbyło się 20 listopada 2005 roku i które wykazało, że było ich 45 proc. W różnych sondażach z reguły od 50 do 55 proc. badanych deklaruje, że uczestniczy w praktykach religijnych raz w tygodniu lub częściej.

Najwięcej osób wierzących, ale niepraktykujących, żyje w miastach od 200 do 500 tysięcy mieszkańców (20 proc.) oraz w stolicy (15 proc.). W Warszawie 51 proc. deklaruje, że raz w tygodniu uczestniczy we mszy świętej, a codziennie aż 9 proc.

Z badania wynika też, że ludzie młodzi - między 18. a 19. rokiem życia - są tak samo mocno wierzący i praktykujący jak osoby starsze, powyżej 60. roku życia.

Sondaż wykonał Instytut GfK Polonia 8-12 czerwca 2006 roku na reprezentatywnej próbie 968 osób powyżej 18. roku życia.

źródło: Rzeczpospolita


Opcje Artykułu

Polacy bardzo religijni | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Polacy bardzo religijni
GAIGER pon, 3 lip 2006, 12:55:59

Szkoda ze nasze społeczeństwo jast tak bardzo religijne a tak mało wierzące w Boga. Bo wbrew pozorom to są dwie różne rzeczy, za religijnośc Pan Jezusa faryzeuszów mocn potepiał, natomiast wiara cechuje się posłuszeństwem i ufności do Boga ! 

Wielu ludzi praktykuje , bierze udział w różnych obrządkach , mszach, pielgrzymkach, czy nawet czuwaniach, tylko szkoda ze w tak małym procencie przekłada się to na codzienne życie z Bogiem, ufnością w stosunku do JEGO SŁOWA oraz miłością blixniego. Co z tego że naród chodzi niby w niedizlle do kościoła, skoro w tygodniu postawy są zupełnei inne i po życiu większości rodaków nie widać że wierzą i boja się Boga. Ja to nazywam niedzielnym albo plastikowym chrześcijaństwem, bo to że ktoś został ochrzczony nie czyni z niego chrześcijanina, czyni nim natomiast nasza postawa i świadoma wiara, świadome życie z Bogiem i poleganie na jego prowadzenu (niech będzie wola twoja) !

Ja zamaist religijności na pokaz albo z tradycji (bo wszyscy tak robią) wołałbym aby ludzie świadomie wybierali życie z Bogiem i ufali Mu , aby studiowali Słowo Boże i na nim opierali swoje życie ! Liczne przykłady naszej Polskiej religijności bynajmniej chlubne nie są, jak widze polityków którzy najperw się jadem obrzucają i nienawidzą oponentów a póxniej z niewinną minką zasadają w Kościele i "stają się niczym Aniołowie" to mnie sie coś w brzuchu przewraca, obłuda to jest chyba to czego najbardziej nie trawię ! Mam nadzieję poparta modlitwą że ludzie przestaną wierzyć w Kościół i obrzędy,a  zaczną wierzyć we wszechmogodnego Boga i Pana Jezusa, który nauczał że "ja jestem droga, prawda i życie" !!!

 

---
Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń