Szczyt w Rosji: Znaczące nieobecności

czw, 6 lip 2006, 00:22:37

Autor: Mirosław Miarczyński

W stolicy Moskwy Rosji zgromadzili się przywódcy głównych religii świata, by dyskutować o problemach świata, ale zabrakło tych największych liderów - pisze "Rzeczpospolita".

Trzydniowe spotkanie w Moskwie z udziałem przedstawicieli różnych wyznań z 40 krajów świata rozpoczęło się od wystąpienia Władimira Putina. "Nie możemy dopuścić do wbicia klina między cywilizację chrześcijańską a muzułmańską" - przestrzegał delegatów prezydent Rosji, dodając, że zderzenie obu tych kultur może przynieść katastrofę. "Powinien temu przeciwdziałać jak najszerszy dialog chrześcijańsko-muzułmański" - zakończył rosyjski przywódca.

Inicjator szczytu - rosyjska Cerkiew - postawił sobie ambitny cel: w ciągu trzech dni ustalić, co może zrobić religia, by pomóc w zwalczaniu ekstremizmu, przemocy i terroru.

Jak pisze jednak gazeta, skład, w jakim Cerkiew chce omawiać problemy współczesności, może świadczyć o tym, że sama nie uniknęła klina, przed którym przestrzegał Putin. Choć w gronie zaproszonych gości znalazło się wielu ważnych przywódców, obserwatorzy natychmiast zwrócili uwagę na to, kto i dlaczego nie zasłużył na przyjazd do Moskwy. Największym nieobecnym jest papież Benedykt XVI, do którego Cerkiew ma stosunek lepszy niż do jego poprzednika, ale wciąż nie na tyle dobry, by mógł on odwiedzić Rosję. O wiele większe kontrowersje wzbudziło jednak niezaproszenie Dalajlamy - żyjącego na wygnaniu przywódcy Tybetu. Metropolita Cyryl, odpowiadający za stosunki międzynarodowe Cerkwi rosyjskiej, otwarcie przyznał, że czynnikiem, który o tym zdecydował, były skomplikowane relacje między Rosją, Chinami i Dalajlamą.

Nie został zaproszony do Moskwy również nikt z irackich duchownych. Cerkiew uznała, że ich obecność byłaby niezręczna w kontekście niedawnego zamordowania pięciu rosyjskich dyplomatów przez irackich rebeliantów. Nie ma też czterech patriarchów Kościoła wschodniego, w tym patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

Obecni na szczycie w Moskwie zamierzają uzgodnić deklarację, którą przekażą uczestnikom zaplanowanego na 15 lipca petersburskiego szczytu przywódców ośmiu najbardziej rozwiniętych państw świata. Na razie nie wiadomo, co się w niej znajdzie.

Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060706002237315