14 pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

pon, 10 lip 2006, 12:54:39

Autor: Łukasz Gawryś

W niedziele 10 lipca odbyła się 14 Ogólnopolska pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Częstochowy. Na Jasną Góre przybyło 200 tysięcy osób, także z Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Atmosfera była bardzo sprzyjająca mediom Tadeusza Rydzyka - Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Już podczas powitalnej mszy w sobotę bp Ignacy Dec, nawiązując do laicyzacji europy wypowiedział się w sprawie mediów: "Owo antychrześcijańskie nastawienie niektórych władców dzisiejszej Europy przejawia się wyraźnie w promowaniu aborcji, eutanazji, małżeństw homoseksualnych, ruchów feministycznych, a ostatnio ujawniło się to w agresywnym ataku na Polskę, w tym na Radio Maryja i Telewizję Trwam".

Główną mszę w niedziele sprawowało 165 księży, miedzy innymi Antoni Dydycz (Drohiczyn), Tadeusz Werno (Koszalin), Józef Pazdur (Wrocław), Edward Frankowski (Sandomierz), Stanisław Napierała (Kalisz), Albin Małysiak (Kraków) a także Henryk Jankowski.

Podziękowania złożył prowicjonał redeptorystów - właściciel Radia Maryja - o. Zdzisław Klafka: "Oto w klimacie niegasnących medialnych ataków na Radio Maryja i TV Trwam, kiedy to niektórzy złośliwie wysyłali ojca dyrektora na misje do Afryki, kiedy media w Polsce i za granicą chciały skłócić zgromadzenie zakonne redemptorystów z pasterzami Kościoła w Polsce, Konferencja Episkopatu Polski na czele z jej przewodniczącym ks. abp Józefem Michalikiem wzięła w obronę te dzieła".

Homilie, czesto przerywaną brawami, wygłosił abp. Sławoj Leszek Głódź. Podkreślił że siłą Radia Maryja i Telewizji Trwam jest mówienie prawdy o Bogu i Ojczyznie: Są te media świadectwem przemian, które przyszły do Ojczyzny w 1989 roku, czasu wolności wymodlonego, wycierpianego, wywalczonego. Ci, którzy w imię własnych ocen chcieliby te prawa wolności w stosunku do Radia Maryja zawiesić, stają w jednym szeregu z tymi, którzy tę wolność przez lata ograniczali, stawiali jej tamy. W Polsce Anno Domini 2006 jest miejsce i na Radio Maryja, i na "Tygodnik Powszechny", i na "Frondę", i na całą paletę czasopism konfesyjnych, rozgłośni i mediów. Skończyła się epoka koncesjonowania i nakładów, i programowania redakcji. Niech o tym pamiętają te środowiska, które w PRL doświadczały ograniczeń cenzury, a teraz proponują rozwiązania, które niegdyś wobec nich stosowano. Inaczej bowiem zaczniemy cierpieć na amnezję historyczną."

Arcybiskup wezwał też do popieranie w nadchodzących wyborach samorządowych "ludzi dziesięciu przykazań": "Takich ludzi będziemy pomagać wam wskazać, bo takie wskazania to nie polityka, tylko konkret pracy i odpowiedzialności dla dobra lokalnej wspólnoty" - uzasadniał.

W spotkaniu uczestniczyła spora liczba polityków. Andrzej Lepper nawet spacerował wśród tłumów, fotografował się z chętnymi i rozdawał autografy. Działacze Samoobrony rozdawali ulotki wzywające do głosowania na ich partie, która sprząta "Dom Ojczysty po liberałach"

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060710125439967