Tłumy w Taizé

śro, 12 lip 2006, 14:47:05

Autor: Łukasz Gawryś

Wspólnota ekumeniczna Taizé w czasie lata jest odwiedzania przez tłumy chrześcijan. Obecnie w tygodniowych rekolekcjach bierze udzial ponan 3 tysiące młodych ludzi z 70 krajów całego świata. Mimo, że wiekszość stanowią nadal europejczycy nie brakuje też ludzi z innych kontynetów.

W tym tygodniu najliczniejsza jest 400 osobowa grupa Holendrów. Licznie obecni są też Niemcy, Francuzi, Hiszpanie, Rumuni, Chrowaci oraz Serbowie. Jednak można tez zauważyc wielu przybyszy spoza starego kontynentu - z Kenii, Ugandy, Senegalu. Są tez ludzie z Indii i Filipin a także z krajów Ameryki Południowej. Oni zostana w Taize przez całe lato.

W ostatnim tygodniu czerwca przyjechała prawie 400 osobowa grupa Polaków: trzy autokary z diecezji tarnowskiej Kościoła Rzymsko-Katolickiego, dwa autokary z diecezji gliwickiej, jeden z Mławy. Przybywa też wiele mniejszych grup i osób indywidualnych z naszego kraju. W tym tygodniu goszczą też studenci z Duszpasterstwa Akademickiego "Piątka" działającego przy katedrze łódzkiej oraz grupa dziewcząt z liceum sióstr urszulanek szarych w Pniewach. Obie wspólnoty mają już kontakt z Taizé od kilkunastu lat.

Obecne wakacje są wyjątkowe, z powodu braku brata Rogera. Jego grób blisko starego romańskiego kościoła w centrum wioski jest często odwiedzany, wierni się tam modlą, ozdobiony jest kwiatami i palącymi się świeczkami. Każdy przyjeżdzający otrzymuje ostatni, niedokończony, list brata Rogera a w nim zachęte aby "stale na nowo wyruszać w drogę i iść od jednego początku do następnego, ku przyszłości pełnej pokoju".

Źródło: Radio Watykan

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060712144705400