Jednym głosem

sob, 15 lip 2006, 22:07:44

Autor: Katarzyna Dubrownik

Pierwszą rocznicę zamachów bombowych w Londynie Anglia uczciła ciszą. Nie milczeli jednak przedstawiciele Kościoła Wspólnotowego Wielkiej Brytanii i Irlandii (CTBI, Churches Togheter in Britain and Ireland), którzy wydali specjalne, rocznicowe oświadczenie. Podpisali się pod nim Bob Fyffe, który zastąpił Davida Goodbourna na stanowisku Sekretarza Generalnego Kościoła Wspólnotowego, oraz Muhammad Abdul Bari, Sekretarz Generalny Rady Muzułmańskiej Wielkiej Brytanii.

W pierwszą rocznicę eksplozji w Londynie autorzy oświadczenia przypominają, że święte księgi chrześcijaństwa oraz islamu, odrzucają przemoc; zapewniają o współczuciu dla tych, których życie zmieniło się na zawsze po zamachach w metrze oraz w autobusie na Tavistock Square. W dokumencie czytamy, że duchowni pamiętają o tych, którzy nadal odczuwają dotkliwy ból po stracie najbliższych oraz o tych, którzy podczas lipcowych ataków odnieśli rany. Dziękują za pomoc, jaka nieustannie płynie do poszkodowanych, wciąż potrzebujących wsparcia i fachowej opieki.

"Skutki ubiegłorocznych ataków dotknęły nie tylko Londyn. Kryzys ten postawił nas w obliczu wyzwania i wzmocnił naszą determinację to walki o życie w pokoju. Przewodzimy ludziom wiary w wielu środowiskach, które odpowiedziały na kryzys i uspokoiły potencjalnie groźne sytuacje. Opieramy się wszelkim próbom kojarzenia naszych wspólnot wyznaniowych z nienawiścią aktów przemocy popełnianych przez tych, którzy fałszywie twierdzą, że nas reprezentują. Oczekujemy od przywódców lokalnych społeczności przykładów działań mądrych i sprawiedliwych" - piszą duchowni.

Dodają, że w rok po zamachach nadal aktualne jest wezwanie chrześcijan i muzułmanów do wzmocnienia istniejących więzi oraz do poszukiwania sposobów zbudowania społeczeństwa, w którym ludzie mogą żyć sprawiedliwie i we wzajemnym szacunku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060715150744256