Ekumenizm na Amazonce

sob, 15 lip 2006, 21:15:34

Autor: Łukasz Gawryś

Ponad 200 uczestników bierze udział w rejsie po Amazonce podczas, którego biorą udział w ekumenicznym sympozjum o ochronie stworzenia. Spotkanie kierowane jest przez prawosławnego patriarchę Konstantynopola – Bartłomieja I, a wśród tematów, o których maja dyskutować uczestnicy, znalazły się: niszczenie lasów, modyfikacje genetyczne organizmów, prawa ludności tubylczej, znaczenie Amazonii dla zmian klimatycznych na świecie.

13 lipca wypłynęli z Manaus – stolicy stanu Amazonia, cały rejs ma potrwać tydzień, podczas którego przepłyną trasę o długości ponad 1000 km. Biorą w nim udział zwierzchnicy religijni, naukowcy i ekolodzy. Sympozjum na rzeczy odbywa się już po raz szósty i jest jedna z serii inicjatywa jaka organizuje Bartłomiej I dotyczącą ochrony środowiska. Pierwszy taki rejs odbył się w 1995 roku na Morzy Czarnym. Kolejne organizowano na Morzu Egejskim, Dunaju, Adriatyku i Bałtyku.

Pierwsze zainteresowania ochrona stworzenia przez teologie prawosławna sięgają lat 70. Patriarcha zajął się tą kwestią od razu po wstąpieniu na tron patriarszy. Jedna z inicjatyw było założenie w klasztorze Świętej Trójcy na wyspie Chalki na Morzu Marmara stale działającego ośrodka ekologicznego.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060715211534307