Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Za głośny muezin

Z żądaniem uciszenia muezina, nawołującego do modlitwy w meczecie w centrum Sofii, wystąpili zwolennicy bułgarskiej nacjonalistycznej partii Ataka. Uważają oni, że takie zachowanie stwarza zły obraz stolicy w oczach obcokrajowców.

Narodowcy zbierają podpisy pod petycją, w której domagają się zakazu publicznego nawoływania do muzułmańskiej modlitwy. Niektórzy próbują też zagłuszać głoś muezina poprzez puszczanie nagrań prawosławnych śpiewów. Protestują też przeciwko puszczaniu popołudniowych wiadomości w języku turecki w publicznej telewizji.

Mer Sofii Bojko Borisow zareagował na tą akcje. Zwrócił się do zwierzchnika islamskiego związku wyznaniowego z prośba o przyciszenie głośników. Jednocześnie w czasie wywiadu telewizyjnego ostrzegł przed wykorzystywaniem kwestii narodowościowych w polityce. Określił, że takie zachowanie jest igraniem z ogniem, które w konsekwencji ma doprowadzić do konfliktu na tle etnicznym.

Na prośbę odpowiedział główny mufti Alisz Hadżi, który obiecał dostosować głośność do norm, o ile są one przekraczane. Natomiast zdaniem rzecznika islamskiego związku wyznaniowego Husseina Hafyzowa problemem nie są decybele, gdyż nawoływanie do modlitwy jest ledwo słyszalne wśród ulicznego hałasu i do tej pory nikt przeciwko temu nie protestował. Dodał, że z szacunku dla okolicznych mieszkańców głos muezina słychać tylko trzy razy dziennie a nie pięć jak nakazuje islamski kanon. Zapytał również czy władze również zareagowałyby w podobny sposób gdyby ktoś protestował przeciwko biciu dzwonów w pobliskiej cerkwi.

Meczet w Sofii zanjduje się w samym centrum miasta, w punkcie który może uchodzić za symbol tolerancji religijnej. Około 200-300 metrów od niego znajduje się synagoga, cerkiew prawosławna i kościół rzymsko-katolicki.

W Bułgarii muzułmanie stanowią ponad 12 procent społeczeństwa. W większości są to Turcy, cześć Romów, tak zwani Pomarcy – czyli Bułgarzy, którzy przeszli na islam w okresie tureckiej okupacji.

Źródło: Rzeczpospolita


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060716222652568

No trackback comments for this entry.
Za głośny muezin | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Aranen śro, 19 lip 2006, 11:51:44
Byłem w Sofii, wiem jak to wygląda... W samym centrum miasta, wokół głównego placu rzczywiście wybudowane są te światynie. Jednak nie świadczy to o tolerancji, ale o tym, że jeszcze 200 lat temu Bułgaria była pod okupacją turecką. Sama cerkiew była wtedy przerobiona na meczet (jeszcze stoi obok niej minaret). Nie dziwię się Bułgarom, pierwszy raz muezin nawołuje o 5:00 - rano... Tolerancja, tolerancją, ale wobec zalewających Europę muzułmanów, musimy bronić własnej tożsamości. We Wiedniu zakazano muezinom krzyków (w końcu nie po to Sobieski Turka spod Wiednia gromił :)). Oni bronia się i mówią, żeby zakazać dzwonów kościelnych. Tymczasem, one raczej modą przyciągać ludzi niż ich odpychać, szczególnie na zachodzie Europy (np. w Belgii), gdzie dzwony są nutowe i wygrywa się na nich melodie, nie tylko na wieżach Kościelnych, ale też na ratuszach.

---
... ja będę czekał... choćbym miał czekać do końca...

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń