Za głośny muezin

nie, 16 lip 2006, 22:26:52

Autor: Łukasz Gawryś

Z żądaniem uciszenia muezina, nawołującego do modlitwy w meczecie w centrum Sofii, wystąpili zwolennicy bułgarskiej nacjonalistycznej partii Ataka. Uważają oni, że takie zachowanie stwarza zły obraz stolicy w oczach obcokrajowców.

Narodowcy zbierają podpisy pod petycją, w której domagają się zakazu publicznego nawoływania do muzułmańskiej modlitwy. Niektórzy próbują też zagłuszać głoś muezina poprzez puszczanie nagrań prawosławnych śpiewów. Protestują też przeciwko puszczaniu popołudniowych wiadomości w języku turecki w publicznej telewizji.

Mer Sofii Bojko Borisow zareagował na tą akcje. Zwrócił się do zwierzchnika islamskiego związku wyznaniowego z prośba o przyciszenie głośników. Jednocześnie w czasie wywiadu telewizyjnego ostrzegł przed wykorzystywaniem kwestii narodowościowych w polityce. Określił, że takie zachowanie jest igraniem z ogniem, które w konsekwencji ma doprowadzić do konfliktu na tle etnicznym.

Na prośbę odpowiedział główny mufti Alisz Hadżi, który obiecał dostosować głośność do norm, o ile są one przekraczane. Natomiast zdaniem rzecznika islamskiego związku wyznaniowego Husseina Hafyzowa problemem nie są decybele, gdyż nawoływanie do modlitwy jest ledwo słyszalne wśród ulicznego hałasu i do tej pory nikt przeciwko temu nie protestował. Dodał, że z szacunku dla okolicznych mieszkańców głos muezina słychać tylko trzy razy dziennie a nie pięć jak nakazuje islamski kanon. Zapytał również czy władze również zareagowałyby w podobny sposób gdyby ktoś protestował przeciwko biciu dzwonów w pobliskiej cerkwi.

Meczet w Sofii zanjduje się w samym centrum miasta, w punkcie który może uchodzić za symbol tolerancji religijnej. Około 200-300 metrów od niego znajduje się synagoga, cerkiew prawosławna i kościół rzymsko-katolicki.

W Bułgarii muzułmanie stanowią ponad 12 procent społeczeństwa. W większości są to Turcy, cześć Romów, tak zwani Pomarcy – czyli Bułgarzy, którzy przeszli na islam w okresie tureckiej okupacji.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060716222652568