Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

7 lat więzienia za wiarę

Zhang Rongliang, uważany za “patriarchę” chińskich kościołów domowych został skazany na siedem i pół roku więzienia za „uzyskanie paszportu poprzez oszustwo” oraz „nielegalne przekraczanie granicy”. Mimo, że wyrok zapadł 4 lipca, ani żona pastora, ani nikt z jego najbliższej rodziny nie otrzymał żadnych oficjalnych informacji.

55-letni Zhang został aresztowny pierwszego grudnia 2004 roku w wiosce Xuzhai – w chińskiej prowincji Henan. Zatrzymanie nastąpiło w wynajętym pokoju, w którym policja skonfiskowała chrześcijańskie płyty DVD, materiały i zdjęcia, które mają być dowodem na jego powiązania z obcokrajowcami i zagranicznymi organizacjami.

Żona pastora I jego dwaj synowie martwią się o jego zdrowie, szczególnie ze względu na to że od siedmiu lat Zhang jest chory na cukrzyce. Jego stan jest tak poważny, że na czas aresztu zezwolonu mu na pobyt w szpitalu. Został tam skuty kajdankami i przywiązany do łóżka.

Zhang jest głową Kościoła Matki Fangcheng w prowincji Henan oraz organizacji Chiny dla Kościoła Chrystusa – która jest najwiekszą siecią domowych kościołów w państwie środka, liczy ponad 10 milionów członków. W protestanckim społeczności uznawany jest za jednego z patriarchów kościołów domowych. Jest również współautorem ksiązki „Kościoły domowe w chińskiej konfesji wiary i wyznania” wydaneju w 1999 roku oraz innych miedzynardowych publikacji.

W zeszłym roku, Parlament Europejski wydał rezolucje domagającą sie uwolnienia Zhanga. On sam za swoją wiarę spędził już w chińskich więzieniach 12 lat, od czasu kiedy w 1969 roku został potajemnie ochrzczony. W więzieniu był torutrowany, w tym rażony prądem. W Chinach protestanci legalnie działają tylko w Ruchu Trzech Autonomii (MTA), organizacji załozonej w 1950 roku po tym jak Mao zniszczył i wygnał zagranicznych misonarzy i kościelnych przywódców z kraju.

Oficjlanie statystyki mówią o 10 milionach protestantów w Chinach, wszyscy oni mają należeć do MTA. Lecz nieoficjalanie wiadomo, że niezarejestrowane kościoły domowe licza ponad 50 milionów członków. W zeszłym rokun władze Chin aresztowały 1958 pastorów i wiernych nielegalnych Kościołów protestanckich.


Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20060717121049472

No trackback comments for this entry.
7 lat więzienia za wiarę | 14 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
7 lat więzienia za wiarę
hermes pon, 17 lip 2006, 12:38:41
"Krew meczennikow jest nasieniem chrześcijaństwa" - Tertulian. Kazdy chrzescijanin zamordowany przez ateistyczny totalitarny rezim wyda owac w postaci kolejnych wiernych. Nie uda sie marksistom ich wymordowac, tak jak nie udalo sie cesarstwu rzymskiemu. Jak dalej chrzescijanstwo bedzie roslo w takim tempie to bedzie to niedlugo najwiekszy chrzescijanski kraj na swiecie.

I druga sprawa. Jestem ciekaw czemu w Chinach slychac tylko o ewangelikalnych protestatach. Gdzie sa ci wszyscy liberalowie od biskupow-gejow, ktorzy tak doskonale "interpretuja" chrzescijanstwo? Czyzby ich wspaniala wiara nie pozwala na ryzykowanie zyciem i pozostawiaja ja konserwatystom, ktorymi gardza i na ktorych z takim uporem pluja?

---
"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." - Marcin Luter

 
7 lat więzienia za wiarę
Bartek.D pon, 17 lip 2006, 15:43:13
Dosyć niedawno w Chinach przebywał Bush. I co z tego? modlił sie na nabożenstwie metodystycznym i zapewne usłyszał od tamtejszych pstorów, albo wiernych w jakiej sytuacji są inni chrześcijanie. Chiny- wielki przyjaciel USA... Parodia.. Dlaczego chociazby Bush nie podejmie stanowczych kroków?
 
7 lat więzienia za wiarę
GAIGER śro, 23 sie 2006, 15:11:34
ktoś wie jaki jest dalszy los tego pastora , znam go z wysmienitej książki "człowiek z Nieba" i "Powró do Jerozolimy" które opisują dzieje i życie Kościoła domowego w Chinach. Prosiłbym o jakąś informację co dzieje się obecnei w Chinac, a sczególnie w Chińskim Kościele domowym i jakie sa losy jego liderów. Warto się o nich modlić, bo to sa ludzie wielkiej wiary !

---
Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń