7 lat więzienia za wiarę

pon, 17 lip 2006, 12:10:49

Autor: Łukasz Gawryś

Zhang Rongliang, uważany za “patriarchę” chińskich kościołów domowych został skazany na siedem i pół roku więzienia za „uzyskanie paszportu poprzez oszustwo” oraz „nielegalne przekraczanie granicy”. Mimo, że wyrok zapadł 4 lipca, ani żona pastora, ani nikt z jego najbliższej rodziny nie otrzymał żadnych oficjalnych informacji.

55-letni Zhang został aresztowny pierwszego grudnia 2004 roku w wiosce Xuzhai – w chińskiej prowincji Henan. Zatrzymanie nastąpiło w wynajętym pokoju, w którym policja skonfiskowała chrześcijańskie płyty DVD, materiały i zdjęcia, które mają być dowodem na jego powiązania z obcokrajowcami i zagranicznymi organizacjami.

Żona pastora I jego dwaj synowie martwią się o jego zdrowie, szczególnie ze względu na to że od siedmiu lat Zhang jest chory na cukrzyce. Jego stan jest tak poważny, że na czas aresztu zezwolonu mu na pobyt w szpitalu. Został tam skuty kajdankami i przywiązany do łóżka.

Zhang jest głową Kościoła Matki Fangcheng w prowincji Henan oraz organizacji Chiny dla Kościoła Chrystusa – która jest najwiekszą siecią domowych kościołów w państwie środka, liczy ponad 10 milionów członków. W protestanckim społeczności uznawany jest za jednego z patriarchów kościołów domowych. Jest również współautorem ksiązki „Kościoły domowe w chińskiej konfesji wiary i wyznania” wydaneju w 1999 roku oraz innych miedzynardowych publikacji.

W zeszłym roku, Parlament Europejski wydał rezolucje domagającą sie uwolnienia Zhanga. On sam za swoją wiarę spędził już w chińskich więzieniach 12 lat, od czasu kiedy w 1969 roku został potajemnie ochrzczony. W więzieniu był torutrowany, w tym rażony prądem. W Chinach protestanci legalnie działają tylko w Ruchu Trzech Autonomii (MTA), organizacji załozonej w 1950 roku po tym jak Mao zniszczył i wygnał zagranicznych misonarzy i kościelnych przywódców z kraju.

Oficjlanie statystyki mówią o 10 milionach protestantów w Chinach, wszyscy oni mają należeć do MTA. Lecz nieoficjalanie wiadomo, że niezarejestrowane kościoły domowe licza ponad 50 milionów członków. W zeszłym rokun władze Chin aresztowały 1958 pastorów i wiernych nielegalnych Kościołów protestanckich.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060717121049472