Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

70 rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej

70 lat temu, dokładnie 18 lipca, na skutek działań rządu Frontu Ludowego zbutnowały się garnizowny wojskowe w Hiszpanii. Bunt ten uznaje się za początek trwającej 3 lata krwawej wojny domowej. Powodem rewolty były radykalne próby reform kraju oraz ataki na Kościoł Rzymsko-Katolicki. O radykalizmie sytuacji niech świadczy fakt, że w ciagu zaledwie paru miesięcy od lutego do lipca 1936 roku spalono lub sprofanowano ponad 400 kościołów w całym kraju. Dziś Hiszpanie są bardzo podzieleni co do oceny powstania.

Według najnowszych badań 51% z nich uważa, że gen. Francisco Franco nie miał racji rozpoczynając konflikt z lewicowym rządem. Poparcie dla generała wyraża co trzeci badany, co jest zaskoczeniem, ze względu na bardzo krytyczną ocene Franco w hiszpańskich mediach. Co więcej wśród osób, które uważają sie za praktykujących katolików 43% wyraża poparcie, a wśród zwoleników konserwatywnej Partii Ludowej wynosi ono aż 53%. Gazeta "El Mundo" uznała, że "idylliczna wizja republiki" obalonej przez franksistów jaką propaguje obecny lewicowy rząd nie ma odbicia w iberyjskiej rzeczywistości.

Źródło: rzeczpostpolita.pl


Opcje Artykułu

70 rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej | 33 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
70 rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej
mateuszwroc śro, 19 lip 2006, 16:26:41
To była krucjata w obronę katolicyzmu. Według mnie była to wojna sprawiedliwa. A Franco to bohater narodowy, wielki mąż stanu, który teraz jest atakowany przez lewackie media. Jestem ciekaw dlaczego śmia kłamać, że był faszystą.

---
Extra Ecclesia nulla salus est!

 
70 rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej
montsegur śro, 19 lip 2006, 17:17:45
Jeżeli 51% negatywnie ocenia bunt frankistów i falangistów, to właśnie chyba dlatego, że media leją na nich (jak na komendę) kubły pomyj... No i dlatego też zapewne, że z wyobraźnią tam u nich krucho... Gdyby nie było buntu, to przez dziesiątki lat żyliby tam w hiszpańskiej wersji ZSRR...

Ortodoksem nie jestem. Ale gdybym żył tam wtedy, to moje własne poparcie dla Generała oraz Falangi stuknęłoby 200%...

Eviva Caudillo!

Cheers!!!
 
70 rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej
medieval_man śro, 19 lip 2006, 17:35:34
widzę, że tu sami "frankiści". Też zaliczam się do osób, ktore walczą z wpajanymi nam przez lata w szkole i w politycznie poprawnej prasie, stereotypami na temat wojny domowej w Hiszpanii. Jednym z nich jest ten, że Franco rzekomo był faszystą. Nic z tych rzeczy. Był monarchistą, a o jego tak zwanych "faszystowskich" poglądach niech świadczy fakt, że Żydzi chroniący się w czasie II wojny światowej w Hiszpanii byli pod opieką tego państwa. Hiszpania nie przystąpiła do "osi", a udział ochotniczej, bodajże "Błekitnej dywizji" w walkach na froncie rosyjskim należy uznać za symboliczny. Drugim zarzutem jest ten, że Franco był puczystą i zbuntował sie przeciwko prawowitemu rzadowi. Opinie historyków sa podzielone choc wszycy zgadzają się, że początkowo na czele puczu stanął general Mola, a dopiero po dóch miesiącach wladze przekazano Franco jako generalowi osiągającemu najwięcej sukcesów. Warto tez wspomnieć, ze przycyzn wojny nalezy szukac dużo wcześniej w sytuacji gospodarczej i politycznej Hiszpanii, a także w sfałszowaniu wyborów przez Front Ludowy (choć tu zdania badaczy sa podzielone). Jeszcze jedno: w czasach gdy żył Franco corocznie oddawano hołd WSZYSTKIM ofiarom wojny domowej - poległym i zarżniętym monarchistom, poległym i zarżnietym lewicowcom. Dopiero dzisiejszy rząd pana Zapatero (a raczej towarzysza) zaczął oddawać co roku hołd jedynie poległym lewakom i zaczał burzyć pomniki generała. W 2005 roku zburzono ostatni taki pomnik w Madrycie. Wystąpienie na początku lipca eurodeputowanego Macieja Giertycha pragnącego upamiętnić zaslugi generała przyjęte zostało ze zdziwieniem i pogardą przez niczego nierozumiejacych lewicowych eurodeputowanych

---
Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii, rozumienia, które wychodzą poza klasyczną fundamentalistyczną interpretację

 
70 rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej
Wlodert śro, 19 lip 2006, 18:23:17
Rozumiem, że wypowiadający się nie muszą się znać na historii najnowszej, ale żeby ta apologia Franco nie pozostała bez komentarza,dodam swoją, odmienną opinię.

Popieranie Franco przeciwko Frontowi Ludowemu (republikanom) to jak leczenie dżumy cholerą. To bunt Franco doprowadził do postępującej radykalizacji (stalinizacji) republikanów - wpychając ich w objęcia Stalina.
A teraz kilka faktów na temat Franco (nie jestem lewakiem, ale równie daleki jestem też od patriotyzmu narodowo--katolickiego).
1. Był wieloletnim dyktatorem (choć zagrożenie komunistyczne zniknęło w 1938 r. to dopiero na łożu śmierci przekazał władzę) i przywódcą hiszpańskiej partii faszystowskiej (choć można się spierać czy Falanga była "aż" faszystowska czy "tylko "nacjonalistyczna").
2. Hiszpanię podczas wojny domowej (i po niej) utopił we krwi.
3. Podczas II wś sympatyzował z Hitlerem (choć formalnie Hiszpania była neutralna to jednak Dywizja Błękitna walczyła po stronie Hitlera a nie przeciw niemu).
4. Jego centralistyczna polityka tłumienia dążeń autonomicznych doprowadziła m.in. do powstania ETA.

Podsumowując: za jego główna zasługę uznaje się zatrzymanie komunistów w Hiszpanii. Ale przed jego przewrotem komunisci wcale nie stanowili dominującej siły wśród republikanów. Czyli pokonał zagrożenie, do powstania którego sam się przyczynił. Coś w rodzaju strażaka, ktory wznieca pożar (w tym wypadku intensyfikuje już istniejący), by zebrać pochwały za czujność i dzielność, dzięki jego ugaszeniu.

A co do argumentu (medieval_man), że Hiszpania nie była faszystowska, bo nie przesladowano tam Zydów, chciałbym zauważyć, że w czysto faszystowskich Włoszech Mussoliniego też Żydzi nie byli likwidowani. Stosunek do Żydów nie jest żadnym probieżem tego czy państwo jest faszystowskie czy nie jest.

"Jeszcze jedno: w czasach gdy żył Franco corocznie oddawano hołd WSZYSTKIM ofiarom wojny domowej - poległym i zarżniętym monarchistom, poległym i zarżnietym lewicowcom". - Daniel Davis w "Spain's Civil War : The Last Great Cause" (1974) powołując się na poufne dane ze źródeł rządowych z 1944 stwierdza, iż rząd frankistowski dokonał w ciągu kilku lat po zakończeniu wojny domowej 192 684 egzekucji skazanych za zbrodnie wojenne republikanów i nacjonalistów katalońskich
Jeśli na tym polegał coroczny hołd WSZYSTKIM ofiarom wojny domowej, to juz lepiej gdyby drugiej stronie takiego hołdu nie oddawano.
"Wystąpienie na początku lipca eurodeputowanego Macieja Giertycha pragnącego upamiętnić zaslugi generała przyjęte zostało ze zdziwieniem i pogardą przez niczego nierozumiejacych lewicowych eurodeputowanych" - aha, a może rozumieli przynajmniej to:

Lewicowy amerykański historyk Gabriel Jackson w "The Spanish Republic and the Civil War 1931-39" (1965, 1972) podaje następujące liczby:
* zabici na polu bitwy: 100 000, zabici w wyniku nalotów lotniczych: 10 000, zamordowani przez republikanów i nacjonalistów katalońskich: 20 000, zamordowani przez falangistów i monarchistów: 200 000
* po zakończeniu działań wojennych w latach 1939-43 wg Gabriela Jacksona ("The Spanish Republic and the Civil War 1931-39" wyd. 1965, 1972)zostało rozstrzelanych lub zmarło we frankistowskich więzieniach 200 000 osób

# korespondent AP, Charles Foltz, powołując się na urzędnika frankistowskiego ministerstwa sprawiedliwości, podaje, iż w latach 1939-1944 wydano 192 684 wyroki śmierci
# brytyjski historyk, Hugh Thomas, autor jednej z najbardziej znanych publikacji o wojnie domowej w Hiszpanii pt. "The Spanish Civil War" (1977) podaje następująco:
* republikanie zabici w walce: 110 000, falangiści i monarchiści zabici w walce: 90 000, zamordowani przez falangistów i monarchistów: 75 000, zamordowani przez republikanów, i nacjonalistów katalońskich: 55 000, zabici w bombardowaniach lotniczych: 10 000
# wg Hugh Thomasa bezpośrednio po wojnie domowej frankiści dokonali 100 000 egzekucji skazanych za zbrodnie wojenne republikanów i nacjonalistów katalońskich
w swoich pamiętnikach Galeazzo hr. Ciano, włoski minister spraw zagranicznych odbywający podróż zaraz po zakończeniu wojny zanotował co następuje: "Procesy odbywają się codziennie, w trybie który nazwałbym doraźnym. Ciągle mnóstwo egzekucji: w samym Madrycie jest ich od 200 do 250 dziennie, w Barcelonie - 150, a w Sewilli, choć nigdy nie była w rękach czerwonych, 80 dziennie"

- jak już wspomniałem, daleki jestem od gloryfikowania republikanów. Ale oddawanie hołdu Franco przez polskiego eurodeputowanego (ojca wicepremiera polskiego rzadu) uważam za działanie na szkodę polskiej racji stanu.
 
70 rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej
Rafamael śro, 19 lip 2006, 20:15:03
W kwestii uzupełnienia do powyższych komentarzy: Ustrój zaprowadzony przez gen. Franco nie był ani faszyzmem, ani nazizmem, lecz był to narodowy syndykalizm, któremu bynajmniej daleko było do prawicowego programu gospodarczego - syndykalizm to rządy związków zawodowych. Generał był konserwatystą, ale w programie gospodarczym jego i jego partii uwidaczniały się silne akcenty etatystyczno-socjalne, niemniej był on znacznie mniej socjalistyczny od Adolfa Hitlera czy Benito Mussoliniego. Zresztą najbardziej bawi mnie to, że jak rozmaitej maści czerwoni wypowiadając się np. o Hitlerze - mówią o nim "faszysta" lub "nazista", lecz prawie nigdy - "narodowy socjalista". Czyżby wstydzili się podobnego programu? Pozdrawiam. Raf

---
"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

 
Nad całą Hiszpanią niebo było bezchmurne ...
Crusader śro, 19 lip 2006, 22:48:21
generalissimus Franco santo subito !!

---
nie miłuje Pana Jezusa ten, kto odrzuca Matkę Jego !

Królowo Polski, Pani z Ostrej Bramy módl się za nami !!!
Wszechpośredniczko Łask módl się za nami !!!

 
70 rocznica wybuchu hiszpańskiej wojny domowej
Jj czw, 20 lip 2006, 12:01:44
Precz z lewackimi kłamstwami!!!
Legion Condor zrzucał paczki z żywnością i lekami.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń