Papamobile pod młotek

pon, 24 lip 2006, 00:25:28

Autor: Jerzy Piątek

Słynny papamobile - samochód, którym jeździł zmarły w 2005 roku papież Jan Paweł II, został wystawiony do licytacji w jednym z domów aukcyjnych w Szkocji. Auto pójdzie pod młotek we wrześniu, na razie prowadzona jest akcja promocyjna, której celem jest zainteresowanie potencjalnych kupców. Cena wywoławcza nie została jeszcze podana.

Jan Paweł II od początku swego pontyfikatu poruszał się wśród wiernych zebranych na placu Świętego Piotra odkrytym samochodem, w którym miał bezpośredni kontakt z ludźmi. Jednak po zamachu terrorystycznym w 1981 roku Watykan zdecydował, że ciężkie i niebezpieczne czasy wymagają nowych środków bezpieczeństwa.

Jednym z takich zabezpieczeń był papamobile – samochód o charakterystycznym kształcie, który w miejscu dla pasażera miał zamontowaną przeszkloną kabinę, w której stało papieskie krzesło. Auto było oczywiście opancerzone – począwszy od karoserii, a skończywszy właśnie na szybach. Również opony były zabezpieczone przed przebiciem w wyniku np. eksplozji. Samochód, który trafi w Szkocji pod młotek, jest podobno w świetnym stanie – ma przebieg 17 tys. kilometrów.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060724002528733