Tajemnicza Porcjunkula

śro, 2 sie 2006, 12:12:26

Autor: Adrianna Buniewicz

2 sierpnia w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Anielskiej franciszkanie na całym świecie obchodzą swoje święto. W tym dniu wierni, którzy nawiedzą franciszkańskie świątynie, odmówią w nich Ojcze Nasz, Wyznanie wiary oraz dowolną modlitwę w intencji Ojca Św. oraz przyjmą Komunię św. mogą uzyskać odpust zupełny, zwany odpustem Porcjunkuli. Skąd jednak ta tajemnicza nazwa, brzmiąca niczym imię czarownicy rodem z Harry'ego Pottera?

Porcjunkula jest kaplicą pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, mieszczącą się obecnie w murach jednej z największych bazylik chrześcijańskich - Bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Jej nazwa pochodzi z dwóch źródeł: pierwsze to określenie "piccola porzione" (mała cząstka) terenu, na którym wznosiła się kapliczka; drugie to "piccola porzione di pietra" (mała cząstka kamienia) z grobu Matki Bożej, którą pielgrzymi przywieźli z Ziemi Świętej i umieścili w ścianie kapliczki.

Historia Porcjunkuli sięga IV wieku. Od VI wieku była ona własnością benedyktynów, którzy w XIII wieku wydzierżawili ją św. Franciszkowi w zamian za symboliczny koszyk ryb. Wokół kapliczki stały szałasy, w których spali bracia, a sama Porcjunkula stała się miejscem spotkań i wspólnej modlitwy franciszkanów. W kaplicy tej złożyła śluby zakonne Klara - założycielka zakonu klarysek.

Według podania w 1216 roku św. Franciszkowi ukazał się w kaplicy Jezus, który w odpowiedzi na prośby i modlitwy franciszkanina i jego współbraci zezwolił na udzielanie odpustu zupełnego wiernym nawiedzającym świątynię. Przywilej ten, zgodnie z wolą Jezusa, został potwierdzony przez papieża Honoriusza III, który wyznaczył udzielanie go na dzień 2 sierpnia każdego roku. Od XIV wieku papieże przyznawali odpust na ten dzień kolejnym kościołom franciszkańskim.

Porcjunkula jest miejscem najbardziej związanym z życiem i apostolską działalnością św. Franciszka. Jej wierna kopia znajduje się w obrębie zespołu kościelno - klasztornego oo. franciszkanów - reformatów w Wieliczce.

Źródła: WWW.swanna.pl, WWW.kapucyni.ofm.pl, WWW.franciszkanie.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060802121225101