Kara śmierci sprzeczna z wartościami Unii Europejskiej

śro, 2 sie 2006, 15:59:24

Autor: Łukasz Gawryś

"Kara śmierci jest niezgodna z europejskim wartościami. Nie ma absolutnie żadnej zgodności pomiędzy karą śmierci, a tym co reprezentuje Unia Europejska" – oświadczył Stefaan de Rynck w imieniu Komisji Europejskiej. Jest to komentarz na ostatnią wypowiedź Lecha Kaczczyńskiego, w której poparł pomysł przywrócenia jej do europejskich kodeksów.

Prezydent stwierdził, że jest, był i będzie zwolennikiem kary śmierci. Uzasadnia to tym, że państwo wycofując się ze stosowania tej kary daje niewyobrażalną przewagę sprawcy nad jego ofiarą. "W Europie należy dyskutować o tym; myślę, że Europa pod tym względem zmieni z czasem swoją opinię” - dodał Kaczyński. – „Europejska cywilizacja ma drogi, które prowadzą nas w przyszłość, ale ma też ślepe uliczki. To jest jedna z nich".

Zniesienie kary śmierci jest jednym z niezbędnych warunków wstąpienia do Unii Europejskiej. Wszytskie kraje członkowskiej podpisały i ratyfikowały protokół Europejskiej Konwencji Praw Człowieka o Zniesieniu Kary Śmierci. W Polsce została ona zniesiona przez nowy kodeks karny w 1997 roku i zastąpiona karą dożywotniego więzienia. Ostanią taką karę w naszym kraju wykonano w 1988 roku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060802155924791