Zmarł Kard. Willebrands

śro, 2 sie 2006, 23:00:17

Autor: Mateusz Markiewicz

2 sierpnia tuż po godzinie 0:00 zmarł Ks. Johannes kard. Willebrands - drugi Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Był emerytowanym Arcybiskupem Metropolitą Utrechtu w Holandii. Benedykt XVI wystosował telegram z kondolencjami do jego następcy na tej stolicy. Ponadto telegram otrzymał także Kard. Kasper.

Kard. Willebrands urodził się 4 września 1909 r. w Bovenkarspel. 26 maja 1934 r. przyjął święcenia kapłańskie w Diecezji Haarlem. Następnie studiował na rzymskim Angelicum, na którym obronił doktorat z filozofii w 1937 r. Po II Wojnie Światowej zajął się ekumenizmem. Był jednym z jego pionerów w katolicyzmie. W roku 1946 zobjął kierownictwo Towarzystwa św. Willibrorda, zaś w 1951 r. zorganizował katolicką konferencję do spraw ekumenicznych.

Jan XXIII nominował go 28 czerwca 1960 r. sekretarzem tworzonego wtedy Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan. Paweł VI nominował ks. Willebrandsa 4 czerwca 1964 r. tytularnym biskupem Mauriana i sam udzielił mu sakry biskupiej 28 czerwca tegoż roku. Po śmierci Kard. Bei został nominowany 12 kwietnia 1969 r. Przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

28 kwietnia 1969 r. Paweł VI nadał mu tytuł Kardynała-Diakona tytułu św.św. Kosmy i Damiana. 6 grudnia 1975 r. został nominowany Biskupem Polowym w Holandii i Arcybiskupem Utrechtu. Tego samego dnia został wyniesiony do godności Kardynała-Prezbitera tytułu S. Sebstiani ad Catacumbas. Dalej pełnił obowiązki Przewodniczącego Rady.

22 listopada 1982 r. Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków Biskupa Polowego, a 3 grudnia 1983 r. z obowiazków Arcybiskupa Metropolity Utrechtu. Rezygnacja z przewodniczenia Radzie została przyjęa 12 grudnia 1989 r.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060802230017740