Islam w Hiszpanii mile widziany

pią, 4 sie 2006, 11:41:25

Autor: Łukasz Gawryś

Szacuje się, że około 100 tysięcy uczniów uczęszczało by na lekcje religii islamskiej w prywatnych i publicznych szkołach w Hiszpanii. Takie dane podała Hiszpańska Komisja Islamska w swoim sprawozdaniu. Obecnie na podstawie umowy w 1992 roku każda szkoła musi zagwarantować uczniom zajęcia z religii islamskiej jeżeli poprosi o to conajmiej 10 osób.

Na terenie Hiszpani pracuje 28 nauczycieli religii islamskiej, głównie w Andaluzji Ceucie i Melilli. Niedawno przyjęty został budżet, który pozwoli zatrudnić także takich nauczycieli na Wyspach Kanaryjskich oraz w Aragonii. Niedługo będzie też możliwa nauka islamu w Madrycie, Walencji i Katalonii. Jednak Riay Tatary, przewodniczący Hiszpańskiej Komisji Islamskiej uważa ze zapotrzebowanie jest jeszcze większe. W chwili obecnej wpłyneło 75 tys. prósb o islamskie lekcje religii. Liczba ta przekroczyła by 100 tys. gdyby została wprowadzona na terenie całego kraju. Komisja sugeruje zatrudnienie conajmiej 300 nauczycieli aby pokryć zapotrzebowanie.

W chwili obecnej status nauczyciela religii islamskiej reguluje umowa z 1996 roku. Przed każdym rozpoczęciem roku szkolnego Komisja Islamska podaje do wiadomości władz edukacyjnych liste kandydatów spełniających odpowiednie warunki. Wynagrodzenie nauczycieli pochodzi od administacji edukacyjnej. Obecny rząd premiera Zapatero jest przychylny muzułmanom, natomiast pojawiają sie trudności z akceptacja nauczycieli religii katolickiej.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060804114125371