Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Imam w więzieniu lekiem na nienawiść?

11 marca 2004 roku. Madryt. Dzień tragiczny dla wielu Hiszpanów, ale i dla całego cywilizowanego świata. Krew, cierpienie, łzy, śmierć niewinnych ludzi wywołały w naszych sercach i sumieniach odruch współczucia, ale i buntu - buntu przeciw niczym nieusprawiedliwionej przemocy, walce (podobno!) w imię religii.

Jednym z głównych organizatorów madryckiego zamachu był Allekema Lamari. Podejrzewany wcześniej o członkostwo w grupie terrorystycznej GIA Algierczyk w styczniu 2004 roku miał szansę wyjechać z Hiszpanii na podstawie sfałszowanych dokumentów, jednak tego nie zrobił. Celem jego życia stała się zemsta na Hiszpanii - kraju "dzięki któremu" spędził 5 lat w więzieniu. Cel ten osiągnął. W zamachu 11 marca zginęło 191 osób. Sam Lamari wysadził się w powietrze wraz z sześcioma innymi terrorystami w mieszkaniu w Leganes pod Madrytem.

Policyjne śledztwo badające okoliczności zamachu 11 marca ujawniło, że to właśnie w więzieniach islamscy radykałowie stają się ekstremistami. Nie wiadomo dokładnie, ilu spośród hiszpańskich więźniów to wyznawcy islamu, jednak z danych zakładów penitencjarnych wynika, że ok. 6 tysięcy więźniów pochodzi z krajów, gdzie ta religia pełni dominującą lub bardzo istotną rolę. Większość z nich to osoby niepraktykujące, część jest niepodatna na wpływy ekstremistów, jednak muzułmanów chętnych do radykalizacji własnych poglądów może być jeszcze bardzo dużo.

Za kilka tygodni w Hiszpanii ma wejść w życie projekt, zgodnie z którym w więzieniach mają pojawić się liberalni imamowie - ich zadaniem będzie łagodzenie nastrojów wśród osadzonych muzułmanów. Projekt ten powstał na podstawie przyjętego niedawno dekretu o pomocy dla mniejszości religijnych w więzieniach. Podobne rozwiązania wprowadzone w USA, Holandii i Belgii przyniosły już bardzo dobre wyniki. Sekretarz generalny Hiszpańskiego Komitetu Islamskiego Riay Tatary podkreśla bardzo ważną rolę, jaką może spełniać religia w odcinaniu się więźniów od swej złej przeszłości. Powstające w niektórych więzieniach komórki siatek terrorystycznych werbują do swych szeregów najczęściej osoby samotne, pozbawione kontaktu z bliskimi, spędzające całe miesiące w kompletnej izolacji. W takich przypadkach kontakt z duchownym może okazać się bardzo istotnym czynnikiem pomagającym oprzeć się namowom "werbowników ".

Riay Tatary uważa także, że obecność duchownych w więzieniach pomoże nie tylko skazanym za terroryzm, ale i "zwykłym " przestępcom, którzy mogliby okazać się podatni na wpływy ekstremistów. Czy jednak tak się stanie? Kontrowersje budzą głownie dwie kwestie: po pierwsze korzystanie z pomocy imamów będzie całkowicie dobrowolne, więc osadzeni muszą sami chcieć sobie pomóc. Drugą kwestią jest dobór duchownych pracujących w więzieniach - w społeczeństwach muzułmańskich imamowie są wybierani przez wiernych, a nie narzucani przez osoby trzecie, trudno więc przewidzieć, jak będą przyjmowani przez osadzonych.

Oprac. na podst. La Vanguardia


Opcje Artykułu

Imam w więzieniu lekiem na nienawiść? | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Grievous pon, 7 sie 2006, 20:15:02
"Imam w więzieniu lekiem na nienawiść?" - po pierwsze: po czorta utrzymywać terrorystów w więzieniach na koszt podatników - do razu KS i będzie po sprawie - poza tym to wszyscy będą zadowoleni - cywilizacja zachodu, że pozbyła się mordercy niewinnych i sam morderca wraz z rodziną, że zostanie męczennikiem za wiarę - "wilk będzie syty i owca cała", po drugie: to nikt inny ale właśnie imamowie w meczetach nawołują bezustannie do tępienia niewiernych tak więc i imamom należy się KS...

---
BÓG, HONOR, OJCZYZNA...ale przede wszystkim PRAWDA...
 
 • Rafi F pon, 7 sie 2006, 20:56:56

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń