Jezus na pocisku wywołuje oburzenie na festiwalu kościelnym

sob, 12 sie 2006, 19:16:41

Autor: Jacek Piec

Kontrowersyjna wystawa, na której przedstawiono Jezusa lecącego na pocisku rakietowym wprawiła odwiedzających w zdumienie. Ta nietypowa inatalacja jest częścią wystawy zatytułowanej 'Wczoraj, Dziś, Jutro' mającej miejsce w protestanckim kościele pod wezwaniem Świętego Piotra w Hereford, (Wielka Brytania), a zbiegającej się z odbywanym corocznie w tym mieście 'Festiwalu Trzech Krzyży'.

To wątpliwe dzieło dzieło sztuki autorstwa Andrew Found jest zatytułowane 'Bogowie Chwały' i przedstawia Jezusa lecącego na rakiecie w czasie gdy pod nim zmaga się w zapasach muzułmanin, buddysta i zakonnica obwieszona granatami.

Wikariusz Św. Piotra James Mercer twierdzi, że celem wystawy było zachęcenie ludzi do dialogu a temat odwołuje się do Królestwa Niebieskiego i na wystawie jest kilka interesujących dzieł sztuki, które rozwijają ten temat. Wystawa sama w sobie nie ma na celu pokazania, że jakaś wiara jest lepsza od innej - mówi wikariusz James Mercer. Jest na tyle niejednoznaczna, że może być interpretowana na wiele sposobów. Jednym ze sposobów inetrpretowania wyatawy jest rola jaką religia odgrywa w powodowaniu konfliktów oraz, że wyznawcy różnych religii walczą ze sobą każdy w imię swego boga.

Inne kościoły nie kryły oburzenia wystawą ale według Jamesa Mercera był to ekscytujący i twórczy sposób ewangelizowania.

To nie był pierwszy raz kiedy wystawa w tym kościele wzbudiła kontrowersje. W minione świeta Bożego Narodzenia wyatawiono rzeźbę przedstawiającą Jezusa w papierowym koszu na odpadki. Natomiast dwa lata temu kontrowersję wzbudził wiszący na krzyżu, uśmiechający się Jezus.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060812191641549