Szwajcaria "mekką" dla samobójców

czw, 17 sie 2006, 10:32:07

Autor: Jacek Piec

W Zurychu w Szwajcarii istnieje organizacja pod nazwą Dignitas, która pomaga ludziom popełniać samobójstwa. Dignitas pomogła zabić się 138 osobom w zeszłym roku. Ponad 90 procent tego stanowili Niemcy.

Na desperacki krok najczęściej decydują się osoby starsze lub bardzo cierpiące oraz ludzie, którzy czują że nie są potrzebni swoim najbliższym. Jeden z mieszkańców budynku, w którym mieści się ta organizacja, 54 letni Sonny mówi, że samobójstwa są popełniane niemal codziennie od wtorku do piątku, przy czym w piątek następuje zwiększenie liczby eutanazji.

Szwajcarscy ustawodawcy proponują zwiększenie nadzoru nad grupami pomagającymi ludziom rozstawać się ze światem. Prawo obowiązujące w tym kraju od 1942 roku zezwala na asystowanie w samobójstwach pod warunkiem, że nie ma w tym ukrytych pobudek.

Dignitas pomaga klientom w uzyskaniu śmiertelnej dawki barbituranów, ale pacjent musi zażyć truciznę samodzielnie - oświadcza na stronie internetowej Dignitas jej dyrektor Ludwig Minelli.

Członkowie Dignitas płacą 80 dolarów za wstąpienie do organizacji i roczną składkę w wysokości 40 dolarów. 1600 dolarów to cena, jaką trzeba zapłacić Dignitas za pomoc w samobójstwie.

Senior.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060817103207813