Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Księża-donosiciele do odwołania

Jeżeli ksiądz współpracował z SB, biskup powinien nakłonić go do rezygnacji z pełnienia ważnych funkcji. Jeżeli nie ustąpi honorowo, biskup może go odwołać. "Rzeczpospolita" dotarła do projektu instrukcji określającej zasady postępowania wobec duchownych, współpracujących z SB, która ma zostać przyjęta w najbliższy piątek na spotkaniu biskupów diecezjalnych w Częstochowie.

Zdaniem dziennika, dokument liczy kilkanaście stron, analizuje się w nim współpracę duchownych z SB w kategoriach chrześcijańskich: zdrady, grzechu, zadośćuczynienia i pokuty, wprowadza zróżnicowanie ocen w zależności od wielkości winy, czyli stopnia szkodliwości. Podkreśla się, że nie można stosować jednakowej oceny wszystkich, którzy są zapisani w rejestrach SB, i zwraca uwagę na konieczność krytycznej oceny tych materiałów.

W dokumencie episkopat wzywa księży, którzy współpracowali z SB, by przyznali się do tego swoim przełożonym: biskupom i prowincjałom zakonnym. Jeśli tego nie uczynią, biskup powinien wezwać ich na rozmowę podczas której wspólnie ustalą formy zadośćuczynienia osobom, które skrzywdzili. Jeżeli wina dotyczy szerszej grupy, czyli grzech był publiczny - publiczne ma być zadośćuczynienie i pokuta, czyli np. zrzeczenie się stanowiska.

W projekcie przewiduje się też, że biskup lub prowincjał powinien wezwać duchownego, by honorowo zrzekł się zajmowanego stanowiska albo pełnionej funkcji. Jeżeli sam tego nie zrobi, powinien zostać odwołany przez przełożonego.

Polska.plOpcje Artykułu

Księża-donosiciele do odwołania | 4 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Księża-donosiciele do odwołania
teofil777 pią, 25 sie 2006, 08:09:12
Przygnębia mnie już to wszystko... Nie to, że duchowni wspólpracowali, ale to, w jaki sposób teraz ten temat jest załatwiany. Dlaczego nie można po prostu wybaczyć i powiedzieć "idź i nie grzesz więcej"? Apostoł Piotr zaparł się Jezusa a jednak Jezus nie "zdjął" go ze stanowiska. Wręcz przeciwnie - zapewnił go o przebaczeniu i aktualności jego powołania. Chrześcijanie kiedy przebaczają, to tym samym niejako głoszą światu w jaki sposób przebacza Bóg. Jak to w końcu jest? Czy wierzymy, że Boża łaska daje szansę na całkowicie nowe życie? Czy ofiara Jezusa pokonuje całkowicie ludzki grzech i jego konsekwencje? Czy może jednak jest tak: "przebaczenie - przebaczeniem, łaska - łaską, ale za grzechy trzeba samemu zapłacić".
A może Polska stanęła przed wielką szansą? Przed szansą poprowadzenia lustracji w duchu ewangelii? Może właśnie kościoły chrześcijańskie pokazałyby politykom jak przeprowadzić rozsądną lustrację?
Moim zdaniem jedynie lustracja "ujawnić i przebaczyć" ma sens.

---
nextgeneration -> pokolenie dla Jezusa -> http://nextgeneration.swidnica.pl

 
Księża-donosiciele do odwołania
Bai Lung pią, 25 sie 2006, 14:26:31
Nie wiem czy Państwo zwróciliście na to uwagę, ale pozwolę sobie przytoczyć fragment z rzeczonego artykółu w „Rzeczypospolitej" (23 VIII): Projekt jest tajny. "Rz" udało się dowiedzieć, co w nim jest.
Czy nikt sobie nie zadaje pytania «jak?!» udało im się dowiedzieć? Pytanie zasadne tym bardziej, że chodzi o księży zdrajców i donosicieli.
 
Księża-donosiciele do odwołania
Lukarz pią, 25 sie 2006, 16:13:06
Po co to wyciągać wszystko na wierzch i naświetlac medialnie??. Może czasem nawet i nie ujawniac a tylko wybaczyć. To było... teraz nie ma. Niech pilnują na bierząco to więcej osiągną.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń