Benedykt XVI w Manoppello

pon, 28 sie 2006, 14:39:12

Autor: Barbara Hajduk

1 września br. przed wizerunkiem z Manoppello modlił się będzie papież Benedykt XVI, zaś 2 września w TVP 1 o godzinie 17.30 zobaczymy film dokumentalny zatytułowany „Oblicze” poświęcony temu tajemniczemu wizerunkowi. Płótno, znane z tradycji jako „Chusta św. Weroniki”, do XVI wieku przechowywane było w Watykanie, skąd zniknęło w nieznanych dotąd okolicznościach.

Władze sanktuarium poinformowały, że papież przybędzie tam 1 września o godz. 10:00. Wizyta będzie miała charakter prywatny, przewidziano jednak spotkanie z miejscowym duchowieństwem i wiernymi diecezji Chieti-Vasto, na terenie której leży sanktuarium. Papieża powita tam abp Bruno Forte.

Na polskim rynku wydawniczym dostępna jest publikacja znanego niemieckiego watykanisty, Paula Badde, zatytułowana.: „Boskie Oblicze. Całun z Manoppello”, która przybliża nam ten niezwykłą historię tego tajemniczego wizerunku. Według relacji autora, obecny papież jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową, żywo interesował się najnowszymi odkryciami dotyczącymi płótna z Manoppello. Po lekturze tej publikacji obiecał arcybiskupowi Bruno Forte, że przyjedzie do Manoppello. Gdyby nie został papieżem, prawdopodobnie przyjechałby tam już w kwietniu 2005 roku.

Okazuje się, że znana z tradycji „Chusta św. Weroniki” naprawdę istnieje. Ta bezcenna relikwia chrześcijaństwa – tkanina z wizerunkiem Zbawiciela wykonana z bisioru, najcenniejszego materiału starożytności – jest przechowywana od przeszło 400 lat w małym kościele kapucynów, w nieznanym, górskim miasteczku, 200 km na wschód od Rzymu.

Zadziwiające jest to, że Boskie Oblicze z Manoppello – tak nazywana jest ta relikwia przez okolicznych mieszkańców – podobnie jak Całun Turyński powstało w sposób, którego wciąż nie potrafimy wyjaśnić. Zdumiewa także fakt, iż oba płótna przedstawiają wizerunek tej samej osoby. Badania naukowe potwierdzają zaś, że utrwalone na Całunie i „Weronice” Oblicze Chrystusa przez wieki było wzorem dla ikonografii chrześcijańskiej.

Najnowsza publikacja wydawnictwa POLWEN zatytułowana „Oblicze Chrystusa”, która ukaże się w przeddzień papieskiej wizyty w Manoppello, prezentuje oba tajemnicze płótna. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych jej autor, ojciec Andreas Resch, weryfikuje autentyczność Całunu Turyńskiego i „Weroniki”. Dochodzi do wniosku, że obydwie relikwie przedstawiają prawdziwe Oblicze Jezusa Chrystusa: „Jakkolwiek wyglądałyby losy >, jedno jest pewne: obok niewyjaśnionego sposobu powstania wizerunku i zachowanego przez stulecia kształtu, największym wyzwaniem dla ludzkiego rozumu jest pełna zgodność Oblicza z Chusty z wizerunkiem z Całunu Turyńskiego. O ile bowiem jesteśmy zmuszeni uznać ten zadziwiający fakt, o tyle nie jesteśmy w stanie go wyjaśnić”.

Św. Ojciec Pio powiedział:

„Święte oblicze w Manoppello to z pewnością największy cud jaki mamy”.

Ogromnym zainteresowaniem czytelników cieszy się pierwsza publikacja POLWENu poświęcona wizerunkowi z Manoppello zatytułowana „Boskie Oblicze. Całun z Manoppello” autorstwa znanego watykanisty Paula Badde.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2006082814391256