Stworzą Jasną Górę na Wyspach?

Organizowanie pielgrzymek dla Polaków mieszkających na Wyspach zaproponował bp Peter Moran z diecezji Aberdeen, na którego terenie znajduje się miejscowość Pluscarden. Kapłan ten przybywając niedawno w Polsce prosił polskich biskupów o pomoc w obsłudze polskich katolików przebywających w Szkocji oraz o wysłanie tam do pracy polskich kapłanów.
W opactwie ojców benedyktynów w Pluscarden znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która została ofiarowana przez polskich żołnierzy dywizji generała Maczka jako wotum wdzięczności. Właśnie to miejsce ma się stać "Nową Częstochową", do którego pielgrzymować mają pątnicy.
Polskim księżom udało się już zorganizować jedną pielgrzymkę do Pluscarden dla Polaków pracujących na Wyspach. Na jej czele stanął ksiądz Czesław Joe Kolasa, który pielgrzymował z rodakami z Elgin do Pluscarden. Najważniejszym punktem pielgrzymki było wspólne odczytanie ślubowania narodu polskiego oraz odnowienie ślubów jasnogórskich.
---
Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King