Bluźnierczy film o św. Teresie od Jezusa

pon, 11 wrz 2006, 07:35:24

Autor: Andrea Frizzarin

Najnowszy film poświęcony życiu św. Teresy z Avili został potępiony przez Kościół katolicki. Głównym powodem oburzenia Kościoła jest fakt, że twórcy filmu zamierzają ukazać także życie seksualne świętej.Żyjąca w XVI wieku hiszpańska zakonnica i mistyczka, która była także reformatorką Zakonu Karmelitów i Karmelitanek Bosych uważana jest przez przedstawicieli Kościoła za dziewicę, jednak reżyser Ray Loriga chce spróbować ukazać trochę inne spojrzenie na świętą kobietę. Film ma nosić tytuł "Teresa: Death and Life".

"Do tej pory wszyscy starali się nie dotykać szczególnie niewygodnych tematów - jej seksualności, jej związku z Bogiem, który był bardzo bliski" - mówi reżyser.

"Niektóre aspekty jej życia uznawane były za skandaliczne i do tej pory nie były dogłębnie przestudiowane. Prawdopodobnie dzisiaj również uznane zostaną za skandal. To tylko świadczy o tym, że Kościół katolicki nie zrobił żadnych postępów od stuleci" - dodaje Ray Loriga.

Jednak s. Benedicta Ward - zakonnica, która zajmuje się badaniem biografii świętej, twierdzi, że większość wydarzeń, jakie mają być przedstawione w filmie, mija się z prawdą.

"To tylko fantazja. To całe zamieszanie wokół jej dziewictwa i seksualności - tak jakby ona teraz żyła. To nie fair. Ona jest największą mistyczką" - mówi zakonnica.

"To dziwne, że traktują ją jako świętą, do której się modlą, a z drugiej strony wymyślają o niej takie rzeczy" - dodaje Ward.

(WENN)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2006090519352453