Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Brat Roger katolikiem?

Zabity przed ponad rokiem przez psychicznie niezrównoważoną Rumunkę, brat Roger, założyciel wspólnoty z Taize był katolikiem. Jak ujawnił biskup diecezji Autun był nim potajemnie od ponad 33 lat - informuje "the Independent". Wiadomość tą ujawniono dopiero teraz, gdyż sam brat nie chciał zaszkodzić ekumenicznemu charakterowi współnoty.


Brat Roger pochodził z protestanckiej rodziny. Jego ojciec był kalwińskim pastorem. W 1940 roku osiadł w burgundzkiej wiosce Taize gdzie niósł pomoc ofiarom wojennym. W 1949 roku wraz z sześcioma współbracmi zaczął wieść zakonne życie.

Dzisiejsza wspólnota z Taize, składa się z około 100 braci różnych konfesji z około 30 państw świata. Prowadzą oni placówki modlitewno-charytatywne w dzielnicach nędzy całego świata.

Po śmierci brata Rogera, wspólnotą kieruje katolik, br Alois. Komentując doniesienia brytyjskiej gazety stwierdził że "brat Roger był w łączności z Kościołem Katolickim" ale "jego ścieżka wiary była trudna do zrozumienia i wyjaśnienia".

- Mówienie o konwersji w tym aspekcie jest brakiem zrozumienia tego, co brat Roger poszukiwał. Słowo 'konwersja' jest pełne historii i zakłąda zerwanie z własnymi korzeniami. Brat Roger akceptował, że dla niektórych konwersja może być właściwa drogą, ale odnosząc się do siebie i naszej wspólnoty wolał mówić o 'komunii'", dodał br Alois.

Zbacz też: Wspólnota z Taize wyjaśnia drogę Brata Rogera


Opcje Artykułu

Brat Roger katolikiem? | 15 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Brat Roger katolikiem?
montsegur pią, 8 wrz 2006, 13:43:02

Nasuwa się kilka pytań: w jaki sposób można "zaszkodzić ekumenicznemu charakterowi wspólnoty", jeśli się jest katolikiem? W tym Serwisie pisuje wielu katolików, którzy bynajmniej nie ukrywają tego kim są. Czyżby "szkodzili ekumenicznemu charakterowi tego Serwisu"?

Pytanie drugie: jeśli ktoś dokunuje konwersji i staje sią przez to członkiem jakiegoś kościoła, to kościół tem ma w zwyczaju fakt ten odnotowywać. Gdzie to zatem odnotowano_

O konwersji do kościoła wie nie tylko sam konwertyty, ale i ten (lub raczej ci), którzy go do kościoła przyjmują. Czyżby nie wiedzieli jak znanego człowieka przyjęli do kościoła? Czemu nikt z nich nigdy faktu tego nie ujawnił? Też bali się, że jego kościół "szkodzi ekumenicznemu charakterowi wspólnoty" założonej przez ww Brata? A może mieli nadzieję, że "katolicki tajniak" uchodzący za protestanta okaże się użyteczniejszy w przyprowadzaniu protestanckich heretyków do kościoła katolickiego?

Gdy ktoś dokonuje konwersji, to na ogół podpisuje jakiś dokument potwierdzający fakt przyjącia go do nowej wspólnoty. No więc gdzie jest ten dokument i gdzie jest ten podpis?

 

Cheers!!!

 
Brat Roger katolikiem?
domkov pią, 8 wrz 2006, 13:58:43
Radzę przeczytać artykuł z oficjalnej strony Taize, tu podaję link: http://www.taize.fr/pl_article3869.html

---
Paratus sum ad adventum Dominum

 
Brat Roger katolikiem?
GAIGER pią, 8 wrz 2006, 16:52:16

Przyznam ze dziwi mnie postawa Brata Rogera, ja rozumiem jego wielką miłośc i otwartośc do ludzi, ale nie rozumiem jak ktos kto jest Protestantem, może przejść na katolicyzm albo choćby sie do niego na tyle doktrynalnie zbliżyć aby osiągnąć tzw. "komunię" . Sam pochodzę z mieszanej wyznaniowo rodziny i za nic w świecie nie wyobrażam sobie funcjonowania w KK i tego że umiałbym zaakceptować jego doktryny, to po prostu jest dlka mnie abstrakcja. Albo wierzę w pewne zasady albo nie, nie można być trochę priotestantem i troche katolikiem, szanuje bardzo Brata Rogera ale przyznam się że dziwie się jego tęsknotom do "tejemnic i tradycji KK".

 

---
Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

 
Brat Roger katolikiem?
piotr. pią, 8 wrz 2006, 17:37:39

Jak ktos kto jest protestantem moze przejsc na katolicyzm? Normalnie. Takie rzeczy sie zdarzaja i to wcale nie raz na 100 lat. Nasza to wina ze srodowiska protestanckie takie fakty przemilczaja?

---
"Oddajcie ciała wasze na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz rozumnej służby Bożej"
 
Brat Roger katolikiem?
dawid1976 nie, 10 wrz 2006, 17:37:14
nigdy nie wciagalem sie za bardzo w ruch Taize, ale gdybym byl fanem badz jakims tam zwolennikiem, w momencie potwierdzenia ukrytego wyznania brata Rogera czul bym sie oszukany.  Lider ruchu nie powinien miec podwojnych twarzy. Jesli ta informacja sie potwierdzi, ruch ztraci uznanie jakie dotychczas mial.

---
Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! APOSTOŁ PAWEŁ

 
Brat Roger katolikiem?
Piotrek pon, 11 wrz 2006, 10:16:23

A więc wspólnota z Taize nie stosuje języka "tak-tak, nie-nie" tylko mówi "w sposób bardziej zniuansowany" :)))

Zapomniałem, jak Pan Jezus nazywał taką mowę?

 
Brat Roger katolikiem?
maxurd czw, 14 wrz 2006, 15:34:04
Gdyby to byla prawda to bylby dramat. Okazaloby sie, ze za plaszczykiem ekumenicznego ruchu kryje sie obrzydliwe klamstwo. Obrzydliwe, bo odnoszace sie do istoty ruchu. gdyby to byla prawda, to bylby to wiekszy cios niz ujawnienie tej prawdy. Gdyby... Gdyby. Wszystko gdyby, bo nieboszczyk nie powie nam jaka prawda jest. Zostaja tylko domysly i takie tam...

---
Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

 
Brat Roger katolikiem?
pabram czw, 14 wrz 2006, 15:45:50
najwyraźniej to TEMAT TYGODNIA a nie DNIA jak sugeruje się na tym forum..
błagam, już wystarczy dywagacji...


---
"Cor mundum crea in me, Deus, et spiritum rectum innova in visceribus meis"

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń