Brat Roger katolikiem?

czw, 7 wrz 2006, 21:55:17

Autor: Jakub Piotr Sowiński

Zabity przed ponad rokiem przez psychicznie niezrównoważoną Rumunkę, brat Roger, założyciel wspólnoty z Taize był katolikiem. Jak ujawnił biskup diecezji Autun był nim potajemnie od ponad 33 lat - informuje "the Independent". Wiadomość tą ujawniono dopiero teraz, gdyż sam brat nie chciał zaszkodzić ekumenicznemu charakterowi współnoty.

Brat Roger pochodził z protestanckiej rodziny. Jego ojciec był kalwińskim pastorem. W 1940 roku osiadł w burgundzkiej wiosce Taize gdzie niósł pomoc ofiarom wojennym. W 1949 roku wraz z sześcioma współbracmi zaczął wieść zakonne życie.

Dzisiejsza wspólnota z Taize, składa się z około 100 braci różnych konfesji z około 30 państw świata. Prowadzą oni placówki modlitewno-charytatywne w dzielnicach nędzy całego świata.

Po śmierci brata Rogera, wspólnotą kieruje katolik, br Alois. Komentując doniesienia brytyjskiej gazety stwierdził że "brat Roger był w łączności z Kościołem Katolickim" ale "jego ścieżka wiary była trudna do zrozumienia i wyjaśnienia".

- Mówienie o konwersji w tym aspekcie jest brakiem zrozumienia tego, co brat Roger poszukiwał. Słowo 'konwersja' jest pełne historii i zakłąda zerwanie z własnymi korzeniami. Brat Roger akceptował, że dla niektórych konwersja może być właściwa drogą, ale odnosząc się do siebie i naszej wspólnoty wolał mówić o 'komunii'", dodał br Alois.

Zbacz też: Wspólnota z Taize wyjaśnia drogę Brata Rogera

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060907215517547