Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Znaczący krok w dialogu międzyreligijnym

Lambeth Palace- główna siedziba Kościoła anglikańskiego - stała się miejscem sfinalizowania długoletnich rozmów prowadzonych pomiędzy wyznawcami anglikanizmu a wyznawcami judaizmu. Deklaracja została podpisana 5 września 2006 r. przez Arcybiskupa Canterbury dr. Rowana Williamsa i głównych rabinów Izraela (rabin Shlomo Amar i rabin Yonah Metzger).

Porozumienie, określone przez Anglikanina mianem znaczącego kroku w dialogu międzyreligijnym, daje podwaliny pod takie współdziałanie, oparte na wzajemnym szacunku, sympatii i zaufaniu, by poprzez wzajemne zainteresowanie pokojem i bezpieczeństwem, pokazać światu Bożą miłość. Dokument ma także być swoistym pretekstem do umocnienia tak osłabionych w dzisiejszym świecie więzi rodzinnych. Po to także, by służyć młodszym pokoleniom, prowadząc je do docenienia depozytu wiary, jaki otrzymali.

Deklaracja zatem otwiera możliwość wielorako rozumianego dialogu, który podjęty zostanie w niedalekiej przyszłości. Owszem, twórcy dokumentu wspominają pokrótce historię wzajemnych relacji między chrześcijaństwem a judaizmem, niemniej koncentrują się nade wszystko na sytuacji współczesnej. Zauważywszy silny wzrost antysemityzmu zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie, stanowczo sprzeciwiają się takiej niesłusznej dyskryminacji.

Podobnie jak Deklaracja Aleksandryjska z 2002 roku, porozumienie to potępia przemoc wszelkiego rodzaju. Podejmuje stanowisko wobec konfliktu na Bliskim Wschodzie. Podkreśla znaczenie Ziemi Świętej w dziedzictwie kulturowym zarówno chrześcijan, muzułmanów jak i żydów. Mieszkańcy tego terenu, na którym terroryzm rozpowszechnia się niezwykle szybko, wycierpieli wszelkie formy przemocy- przeczytać możemy w deklaracji. Konieczna jest, wedle sygnujących dokument, nie tylko rekonstrukcja infrastruktury, ale, co nie jest mniej istotne, emocjonalnych relacji między wyznawcami trzech wielkich religii, zamieszkujących te tereny. Zwrócono również uwagę na problem integralności i samodzielności Izraela. Dokument wyraża pragnienie, by państwo Izrael stało się państwem bezpiecznym, również dzięki ustalonym granicom i aktom prawnym. Deklaracja potępia te działania, które godzą w suwerenność Izraela. Zachęca do konstruktywnego zaangażowania nie tylko na płaszczyźnie religijnej, ale i na ekonomicznej, tak by w humanitarny sposób umożliwić bliskie więzi między osobami i społecznościami.

Zaangażowanie w dialog międzyreligijny jest, wedle przedstawicieli tych największych religii konieczne, oparte jednak winno być na poszanowaniu odrębności i tradycji poszczególnych religii, tak, by wspólnie otwierać się na Boga.Znaczący krok w dialogu międzyreligijnym | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
mateuszwroc sob, 9 wrz 2006, 21:31:40
A cóż na to Biblia? To:

Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. (Mt 28; 16-20)

Czyżby Żydów te słowa nie dotyczyły? A może nawracanie ich to już antysemityzm?

---
Syllabus Błędów Piusa IX, nr 55: "Kościół ma być oddzielony od państwa, a państwo od Kościoła."

 
 • Joel pon, 11 wrz 2006, 08:32:07

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń