Zmarła Oriana Fallaci

pią, 15 wrz 2006, 11:51:00

Autor: Joanna Gacka

Dziś nad ranem w klinice we Florencji zmarła włoska dziennikarka i pisarka Oriana Fallaci. Miała 77 lat. Po zamachach z 11 września zasłynęła ostrymi atkami na radykalny islam.

Największą dyskusję wywołała przetłumaczona na wiele językó książka "Wściekłość i duma". Zawarte w niej, godzące w polityczną poprawność tezy spowodowały wiele kontrowersji a nawet doprowadziły do sprawy sądowej o lżenie islamu.

Oriana Fallaci od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową. Niedano, gdy jej stan znacznie się pogorszył, przyjechała w tajemnicy do rodzinnej Florencji. Szanując potrzebę prywatności, rodzina pisarki nie chce mówić o jej ostatnich chwilach. Prywatny będzie też pogrzeb Fallaci.

- W momencie, kiedy Fallaci odeszła ze świata, można powiedzieć tylko jedno: była to wielka, porywająca dziennikarka, która potrafiła dotrzeć do trzewi rzeczywistości - powiedział "Gazecie Wyborczej prezes honorowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski.

- Nie wiem, czy w niebie znają którąś z jej 14 książek. Wydaje mi się jednak, że jeśli Fallaci tam się znalazła, to w niebie zaczęła się właśnie prawdziwa i ostra dyskusja - napisał w felietonie ks. Kazimierz Sowa.

Zobacz też: Oriana Fallaci - niepokorna

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060915115157471