Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Nowy "ideał"?

Interesuje się modą, kosmetykami, dba o swoje ciało, zwraca baczną uwagę na własną atrakcyjność. Oto on zakochany w sobie – dzisiejszy ideał ... mężczyzny – metroseksualista.Filmy, bajki, reklamy, audycje – coraz częściej pokazują mężczyznę, pozbawionego wyrazistości, właściwie coraz bardziej upodobniającego się do kobiety. Produktem finalnym ma być ktoś pomiędzy (tak tłumaczony jest przedrostek – metro) jednym i drugim jednym słowem metroseksualista. Pojęcia metroseksualizmu po raz pierwszy użył pisarz, felietonista i rysownik Mark Simpson kreując modelowego klienta koncernów kosmetycznych i odzieżowych. Osobę, u której zatarte są różnice cechujące płeć żeńską i męską. Za przyczynę popularności metroseksualizmu uznaje się dynamiczną i konsekwentną politykę marketingową tychże koncernów mającą doprowadzić do zwiększenia zainteresowania męskiej części populacji ich produktami (będącą do tej pory domeną kobiecych zainteresowań). W efekcie korzystając z „pomocy” takich ikon współczesności jak David Backham czy Tom Cruise komunikuje się mężczyznom, aby skoncentrowali się bardziej na własnej cielesności, korzystali ze zdobyczy chirurgii plastycznej, znali się na modzie czy wreszcie używali kremu do twarzy na noc (koniecznie odpowiedniej marki). Warto też aby porzucili typowo męskie cechy i zastąpili je kobiecymi: wrażliwością, delikatnością, ciepłem.

Większość rozwiązań powoduje mniej lub bardziej uciążliwe skutki uboczne. Metroseksualizm chociaż na zewnątrz wygląda dość atrakcyjnie powoduje powstanie wewnętrznych sprzeczności pomiędzy tym kim jestem a kim współczesna kultura chce abym był. Niemożność stania się podobnym do nowego „ideału” niesie za sobą stres, rozgoryczenie nierzadko działania autodestrukcyjne.

Jednym z zadań powstałego niedawno Instytutu Rozwoju Mężczyzny jest odkrywanie poprzez to co mówi Bóg w Piśmie Świętym co to znaczy „być mężczyzną”. W ubiegłym tygodniu Instytut uruchomił stronę www.mezczyzna.org.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji nt. mężczyzny.Opcje Artykułu

Nowy "ideał"? | 15 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
wuko wto, 19 wrz 2006, 14:16:13
Niezbyt rozumiem, co do Pisma Św. i tematów religijnych mają pewne trendy w modzie. Strona owego "instytutu Mężczyzny" jest nijaka i nie wnosi nic nowego. Rozumiem, że "metroseksualności" sprzeciwiają się ci, którzy mają jedyny słuszny "ideał" mężczyzny. Wygląda on tak: prawdziwy mężczyzna powinien cuchnąć wódą, papierochami i potem, kąpać się nie częściej niż raz na dwa tygodnie, bić prewencyjnie żonę nie rzadziej niż raz na miesiąc, umieć siarczyście zakląć i splunąć w kuchni na podłogę, jak mu obiad nie smakuje. Powinien chodzić w wojłokowym kubraku, obłoconych walonkach z cholewami i nosić na głowie wiaderkowatą skórzaną czapkę. Taki ideał nie wszystkim odpowiada. A ponieważ Kościół uznaje go za normalny stan rzeczy i prawidłowy obraz mężczyzny, to dlaczego nieprawidłowy (grzeszny?!) ma być typ mężczyzny, który dba o siebie, używa kremów i perfum?
 
Aranen wto, 19 wrz 2006, 15:41:48
Nie widze nic złego w dbaniu o swoje ciało, interesowaniu się moda i używaniu kosmetyków. Ja jestem takim cżłowiekiem i uważam to za zupełnie normalne. Tak zachowuje się człowiek, który może zaspokoić swoje podstawowe potrzeby egzystencjalne (jedzenie itd...) oraz gdy jego bezpieczeństwo nie jest zagrożone. A co do cech takich jak wrażliwośc, to uważam, ze są one jak najbardziej chrześcijańskie...

---
Ekumenizm to rozmowa Ewy z Szatanem :D

 
Bartek.D wto, 19 wrz 2006, 16:50:07
I po, co znów taka "bulwersacja"??? Co komu przeszkadza to, ze np ktoś nadmiernie dba o swoje ciało? Czy samo dbanie o siebie jest złe?
Czy lepiej odebrany zostanie ksiądz/katecheta, który jest porzadnie ubrany, umyty etc niż brudny flej z wyblakłą koszulą?
 
 • Andrzej śro, 20 wrz 2006, 17:03:24
 • Andrzej śro, 20 wrz 2006, 22:41:49
 • Obcy śro, 20 wrz 2006, 20:06:20
 • milka pią, 22 wrz 2006, 11:29:15
Bai Lung sob, 23 wrz 2006, 21:18:43
a oto konfrontacja z rzeczywistością:
http://www.przekroj.pl/images/stories/21_2006/raczkowski_3.jpg
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń