Nowy "ideał"?

wto, 19 wrz 2006, 00:17:26

Autor: tymek

Interesuje się modą, kosmetykami, dba o swoje ciało, zwraca baczną uwagę na własną atrakcyjność. Oto on zakochany w sobie – dzisiejszy ideał ... mężczyzny – metroseksualista.

Filmy, bajki, reklamy, audycje – coraz częściej pokazują mężczyznę, pozbawionego wyrazistości, właściwie coraz bardziej upodobniającego się do kobiety. Produktem finalnym ma być ktoś pomiędzy (tak tłumaczony jest przedrostek – metro) jednym i drugim jednym słowem metroseksualista. Pojęcia metroseksualizmu po raz pierwszy użył pisarz, felietonista i rysownik Mark Simpson kreując modelowego klienta koncernów kosmetycznych i odzieżowych. Osobę, u której zatarte są różnice cechujące płeć żeńską i męską. Za przyczynę popularności metroseksualizmu uznaje się dynamiczną i konsekwentną politykę marketingową tychże koncernów mającą doprowadzić do zwiększenia zainteresowania męskiej części populacji ich produktami (będącą do tej pory domeną kobiecych zainteresowań). W efekcie korzystając z „pomocy” takich ikon współczesności jak David Backham czy Tom Cruise komunikuje się mężczyznom, aby skoncentrowali się bardziej na własnej cielesności, korzystali ze zdobyczy chirurgii plastycznej, znali się na modzie czy wreszcie używali kremu do twarzy na noc (koniecznie odpowiedniej marki). Warto też aby porzucili typowo męskie cechy i zastąpili je kobiecymi: wrażliwością, delikatnością, ciepłem.

Większość rozwiązań powoduje mniej lub bardziej uciążliwe skutki uboczne. Metroseksualizm chociaż na zewnątrz wygląda dość atrakcyjnie powoduje powstanie wewnętrznych sprzeczności pomiędzy tym kim jestem a kim współczesna kultura chce abym był. Niemożność stania się podobnym do nowego „ideału” niesie za sobą stres, rozgoryczenie nierzadko działania autodestrukcyjne.

Jednym z zadań powstałego niedawno Instytutu Rozwoju Mężczyzny jest odkrywanie poprzez to co mówi Bóg w Piśmie Świętym co to znaczy „być mężczyzną”. W ubiegłym tygodniu Instytut uruchomił stronę www.mezczyzna.org.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji nt. mężczyzny.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060917173526412