Święty natychmiast!

wto, 26 wrz 2006, 21:58:06

Autor: Jacek Piec

13 maja 2005 papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, udzielając dyspensy od pięcioletniego okresu oczekiwania od śmierci kandydata, jaki jest wymagany przez prawo kanoniczne. Od momentu zezwolenia na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Janowi Pawłowi II przysługuje tytuł Sługi Bożego.

Jan Paweł II zmarł 3 kwietnia 2005 i tuż po jego śmierci zaczęły napływać głosy o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II do grona świętych.

Od chwili rozpoczęcia procesu beatyfikacji papieża Polaka zbierały się grupy historyków badających życie papieża, zbierały się komisje złożone z lekarzy różnych wyznań, aby sprawdzić czy dany przypadek zasługuje na miano cudu. No i co najważniejsze poszukiwano świadków cudów.

Włoskie media przytaczały dużą liczbę domniemanych cudów związanych z osobą Jana Pawła II m.in. Amerykanina żydowskiego pochodzenia cierpiącego na raka mózgu, który został uzdrowiony przyjmując komunię z rąk papieża, uzdrowienie francuskiej zakonnicy chorującej na Parkinsona.
Władze kościelne są ostrożne w uznawaniu cudów.

Bardzo ważnym przypadkiem cudownego ozdrowienia i co najważniejsze najbardziej wiarygodnym jest włoski kardynał Francesco Marchisano, który odzyskał zdrowie po tym jak papież dotknął ręką jego szyi i powiedział, że będzie modlić się o zdrowie kardynała. Po jakimś czasie Marchisano zaczął normalnie mówić, paraliż prawej struny głosowej spowodowany błędem w sztuce lekarskiej ustąpił.

W chwili obecnej w Rzymie kończą się przesłuchania świadków w sprawie Sługi Bożego Jana Pawła II. Najbardziej prawdopodobna data na zakończenie procesu beatyfikacyjnego to 16 października, z tą datą wiąże się rocznica wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra.

We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, wystarczał ‘vox populi’ – głos ludu. Okrzyki ‘santo, santo’ (święty, święty) podczas pogrzebu papieża oznaczały, że jest on święty dla chrześcijan. Od roku 1634 beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.

Wszyscy zapewne pamiętają okrzyki pielgrzymów zebranych na pogrzebie Jana Pawła II ‘santo subito’ – święty zaraz!


Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20060926215806378