Świadek na ślubie konkordatowym - czy musi być katolikiem?

sob, 14 paź 2006, 13:35:09

Autor: Gość serwisu

Witam! Zostałam poproszona na świadka na ślubie Przyjaciółki. Ślub będzie miał charakter konkordatowy a moje pytanie brzmi: czy bez bierzmowania mogę być świadkiem? (mam chrzest; choć kieruję się ideą dobra w życiu a także-jak twierdzę- niektórymi zasadami chrześcijańskimi nie uczesniczę w życiu Kościoła a także nie zdecydowałam się na bierzmowanie). Co konkretnie muszę przedstawić i czy muszę postarać się o bierzmowanie?Będę wdzięczna za odpowiedź

Obok świadka urzędowego, do ważności zawieranego małżeństwa wymagana jest obecność dwóch zwykłych świadków ( kan.1108§1). Prawo Kanoniczne nie precyzuje wymogów jakie winna spełniać taka osoba. Niewątpliwie o oparciu o przepisy ogólne można stwierdzić, że ma być to osoba, która będzie w stanie potwierdzić fakt zawartego małżeństwa. Należy również zwrócić uwagę, na kryterium odpowiednich kwalifikacji moralnych, których domaga się świętość związku małżeńskiego.


Mgr lic prawa kanonicznego Małgorzata Baran



Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061002002809753