Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Maryja, a Zbawienie

Pytania i odpowiedziCzy żeby być zbawionym wg. KrK trzeba wierzyć w Bogurodzicę? Czy można być katolikiem i jednocześnie nie wierzyć w dogmaty Maryjne i nie modlić się do niej?


Zgodnie z katolickkim nauczaniem warunkiem zbawienia jest wyznawanie wiary Kościoła Katolickiego. W związku z tym każdy katolik jest zobowiązany bez zastrzeżeń, w duchu pokory przyjmować wszystkie dogmaty w tym maryjne. Warto wszak zaznaczyć, że żaden katolik do Maryi się nie modli, a jedynie prosi o jej wstawiennictwo (to bardzo duża różnica).

Jakub Sowiński


Opcje Artykułu

Maryja, a Zbawienie | 37 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Maryja, a Zbawienie.
MacTavish pią, 13 paź 2006, 17:34:12
Z tym że część z tego co się dzieje wokół kultu maryjnego to z dogmatyką wiele wspólnego nie ma...

---
...natychmiast się dzielą i rozłączają...I znowu podzieleni jedni drugich potępiają zachowując tylko wspólną nazwę... Celsus o chrześcijanach ok. 178 ne

 
Maryja, a Zbawienie.
krystyna pią, 13 paź 2006, 18:42:28
Maryja jest Matka Syna Bozego do niej zanosimy prosby zeby wstawila sie za nami do swojego Syna . Katolik nie modli sie do Maryji ale sam prosi ja o modlitwe .Czasem troche logiki moze byc pomocne aby zrozumiec pewne aspekty. Kilka lat temu  ktos poprosil mnie o pomoc w znalezieniu pracy , byli krotko w Kanadzie wiec praca byla potrzebna , obiecalam porozmawiac w tej sprawie z synem poniewaz ma swoj biznes. Synu mowie daj mu prace bo ja potrzebuje rodzina ma troje dzieci. Syn mowi  jak bedzie jakies wolne miejsce to moze cos sie zalatwi. Prawde mowiac nalegalam o to mojego syna , pytalam sie o to wolne miejsce prawie kazdego dnia. Po tygodniu zawolal go do pracy pracuja razem juz szesc lat. Matka wiele moze , a coz dopiero Matka Boza.
 
Maryja, a Zbawienie.
mateuszwroc pią, 13 paź 2006, 21:04:10
Tak dla poparcia odpowiedzi odpowiednimi pismami:

Dlatego zaniósłszy do Boga wielokrotne korne błaganie i wezwawszy światła Ducha Prawdy, ku chwale Boga Wszechmogącego, który szczególną Swą łaskawością obdarzył Maryję Dziewicę, na cześć Syna Jego, nieśmiertelnego Króla wieków oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci, dla powiększenia chwały dostojnej Matki tegoż Syna, dla radości i wesela całego Kościoła, powagą, Pana Naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą ogłaszamy, wyjaśniamy i określamy, jako dogmat przez Boga objawiony, ŻE NIEPOKALANA BOGARODZICA ZAWSZE DZIEWICA MARYJA, PO ZAKOŃCZENIU BIEGU ŻYCIA ZIEMSKIEGO, ZOSTAŁA Z CIAŁEM I DUSZĄ WZIĘTA DO NIEBIESKIEJ CHWAŁY.

Publikacja dogmatu i sankcje Zakończenie

Dlatego też, gdyby ktoś, nie daj Boże, dobrowolnie odważył się temu cośmy określili przeczyć, lub o tym powątpiewać, niech wie, że odstąpił zupełnie od wiary Boskiej i katolickiej.


Dan w Rzymie, u św. Piotra, roku Wielkiego Jubileuszu tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego, dnia pierwszego listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, w dwunastym roku Naszego Pontyfikatu.

Ja PIUS, Biskup Kościoła Powszechnego tak określając podpisałem

PIUS PP. XII

"MUNIFICENTISSIMUS DEUS"A także:

Zanieśliśmy przeto nieustanne modły i posty prywatnie i publicznie wraz z całym Kościołem do Ojca Niebieskiego przez Syna Jego, aby mocą Ducha Świętego, umysłem naszym raczył kierować i utwierdzać. A tak wezwawszy pomocy całego dworu niebieskiego i z westchnieniem przywoławszy Ducha Świętego za Jego natchnieniem ku chwale świętej i nierozdzielnej Trójcy, ku czci i sławie Bogurodzicy Dziewicy, dla podniesienia wiary katolickiej i dla wzrostu religii chrześcijańskiej powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą oświadczamy, stanowimy i wyrokujemy, że od Boga jest objawiona, a przeto przez wszystkich wiernych mocno i stale ma być wiarą wyznawana nauka, według której Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na przyszłe zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.

Z tego powodu jeśliby ktoś inaczej, Boże uchowaj, miał sądzić, niż My o tym zawyrokowaliśmy, niechże pozna i na przyszłość o tym wie, że sam na siebie wydał wyrok potępienia, że stał się rozbitkiem w sprawach wiary i odpadł od jedności z Kościołem, a nadto przez sam ten fakt ściągnął na siebie kary prawem przewidziane, jeżeli błędną swoją myśl przekazuje innym w słowie, piśmie albo jakimś innym sposobem to uzewnętrznia.

Dan w Rzymie, u św. Piotra, roku Pańskiego tysiąc osiemset pięćdziesiątego czwartego, dnia ósmego grudnia, w dziesiątym roku Naszego Pontyfikatu.

Pius PP. IX

"INEFFABILIS DEUS"

Definicje pogrubione są nieomylne.

---
"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

 
Maryja, a Zbawienie.
Adeen pią, 13 paź 2006, 22:10:51
Wierze we wszystkie dogmaty dotyczące Maryi ( te oczywiście które znam... ) jednak nie oddaje jej takiej czci jak niejedna babcia... Nie modle się do niej, conajwyżej za jej wstawiennictwem. Podczas odmawiania różańca nie koncentruje sie na Niej czy też na słowach modlitwy, ale na Chrystusie.

---
Krzyż Święty niech mi przyświeca
Niech szatan nie będzie mi przewodnikiem

Idź precz szatanie, nie nakłaniaj mnie do złego
złe rzeczy czynisz, pij sam swoją

 
Maryja, a Zbawienie.
wojwa sob, 14 paź 2006, 10:17:23

Cyt. " Warto wszak zaznaczyć, że żaden katolik do Maryi się nie modli, a jedynie prosi o jej wstawiennictwo (to bardzo duża różnica). "

Na otrzeźwienie polecam autorowi tekstu - wpisz w google " modlitwy do matki " .

U mnie na osiedllu, co jakiś czas ksiądz z ludzmi obnoszą figurę i śpiewają. I tak doszło do moich uszu, cyt. -" Zawitaj Królowo różańca świętego, Jedyna nadziejo człowieka grzesznego! "

Jak to jedyna nadziejo ? ! Bóg jest Jedyny.    

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń