350-lecie Kościoła Pokoju w Świdnicy

pon, 9 paź 2006, 22:40:46

Autor: Jerzy Piątek

W ubiegły weekend w Świdnicy na Dolnym Śląsku obchodzono 350 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świdnickiego Kościoła Pokoju, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W świątyni odbyło się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne.

Świdnicki protestancki Kościół Pokoju jest uważany za największą drewnianą świątynię Europy. Przed pięciu laty budynek został wpisany (wraz z podobnym kościołem w Jaworze) na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół zbudowany jest w stylu barokowym, posiada niezwykle bogaty wystrój wykonany w całości z drewna. Został wzniesiony w XVII wieku po wojnie 30-letniej na mocy pokoju westfalskiego z 1648 roku (stąd wzięła się nazwa świątyni - Kościół Pokoju). W zdominowanym przez wyznawców katolicyzmu Dolnym Śląsku wznoszenie protestanckich świątyń nie było mile widziane, dlatego też świdnicki kościół powstał poza murami miasta, bez wieży. Jego budowa nie mogła trwać dłużej niż rok. Kolejnym obostrzeniem był rodzaj materiału budowlanego - świątynia miała być zbudowana tylko z drewna, słomy, gliny i piasku. Pierwsze nabożeństwo odbyło się 24 czerwca 1657 roku.

W sobotnich uroczystościach 350 rocznicy wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział wyznawcy katolicyzmu i protestantyzmu. Program obchodów obejmował m.in. nabożeństwo ekumeniczne, sesję naukową i wystawę „Fortyfikacje Świdnicy”, wycieczka szlakiem fortyfikacji, Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO, koncert muzyki dawnej. W sobotni wieczór na Placu Pokoju można było obejrzeć spektakl pt. „Jak Christian Czepko ze Świdnicy po kolektę w imię Świętej Trójcy się wyprawował”. Przedstawienie opowiadało o koszmarze Wojny Trzydziestoletniej oraz o grupie świdniczan, którzy – wbrew kontrreformacji – postanowili wznieść w mieście nad Bystrzycą ewangelicki kościół.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061009224046246