Rzym: międzyreligijne Kuczki

pią, 13 paź 2006, 01:08:00

Autor: Mirosław Miarczyński

Wspólnota żydowska Wiecznego Miasta - pod patronatem rzymskich władz miejskich - zaprosiła chrześcijan i muzułmanów na wspólną kolację w ramach obchodów Święta Namiotów.

Kolacja odbyła się 10 października w szałasie ustawionym na tarasie synagogi aszkenazyjskiej w Rzymie. Wśród uczestników byli przedstawiciele dwóch wyznań chrześcijańskich: katolicy oraz protestanci z Kościoła waldensów. Obchodzone w diasporze żydowskiej przez 9 dni święto Sukkot - zwane też Kuczkami - upamiętnia wędrówkę Izraelitów przez pustynię po wyjściu z Egiptu. Żydzi mają w tym czasie mieszkać - a zwłaszcza modlić się i spożywać posiłki - w specjalnych szałasach.

W tym roku Święto Namiotów zbiegło się z muzułmańskim ramadanem. Ponieważ jednak po zapadnięciu zmroku wyznawców islamu post nie obowiązuje, ich również można było zaprosić na świąteczną kolację. Na spotkaniu obecna była głównie młodzież.

"W świecie dręczonym przemocą fakt, że możemy spotkać się i jeść wszyscy razem w tym samym szałasie, już sam przez się jest symbolem pokoju i napełnia nas wielką ufnością" - powiedział główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni.

[link forum-znak Forum Żydzi-Polacy-Chrześcijanie/Opoka]

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061013010800466