Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zwierzchnik Kościoła prawosławnego z Finlandii w Polsce

W czwartek, 12 października rozpoczęła się oficjalna wizyta zwierzchnika Fińskiego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupa Karelii i całej Finlandii Leo w Polsce. Szacownego gościa powitał w katedrze metropolitalnej w Warszawie zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce, metropolita Sawa. Po południu arcybiskup Leo odwiedził parafię św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie.


Wizyta arcybiskupa Leo w Kościele prawosławnym w Polsce potrwa do wtorku. Arcybiskup odwiedzi kilkanaście miejsc w całym kraju – poczynając od diecezji warszawsko – bielskiej, św. Góry Grabarki, poprzez Supraśl, Białystok, i kilka miast w diecezji łódzko-poznańskiej.

Arcybiskup Leo urodził się w 1948 roku. Ukończył prawosławne Seminarium Duchowne, studia pedagogiczne i teologiczne. Został wyświęcony na biskupa w 1979 roku. W latach 1980-96 był metropolitą diecezji Oulu, a następnie w latach 1996-2001 metropolitą diecezji helsińskiej. Arcybiskupem Karelii (i jednocześnie zwierzchnikiem Kościoła) został w 2001 roku. Podczas swojej pracy był nauczycielem religii, następnie (po święceniach biskupich) członkiem administracji Kościoła, a także przewodniczącym Bractwa św. św. Sergiusza i Hermana, które jest organizacją charytatywną Kościoła prawosławnego w Finlandii. Był także wieloletnim członkiem, a potem także wiceprzewodniczącym Fińskiej Rady Ekumenicznej – skupiającej różne Koscioły działające w Finlandii.

Arcybiskup Leo został zwierzchnikiem Kościoła fińskiego w 2001 roku, kontynuując pracę swoich poprzedników – w szczególności abpa Pawła, znanego polskim czytelnikom z książki „Nasza Wiara”.

Kontakty między Fińskim Autonomicznym Kościołem Prawosławnym a PAKP sięgają czasów przedwojennych, kiedy na Wydziale Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego studiował Fin – Aari Surakka, który później przyjął święcenia i służył w Fińskim Kościele Prawosławnym.

Kościół prawosławny w Finlandii liczy około 60 tysięcy wiernych. Jest podzielony na 3 diecezje – Karelii, Helsinek i Oulu. Nabożeństwa są sprawowane głownie w języku fińskim, choć istnieją parafie posługujące się cerkiewnosłowiańskim, greckim czy tez lokalnym dialektem Skolt Sámi. Edukacja w fińskim Kościele ma miejsc poprzez Uniwersytet w Joensuu, gdzie na Wydziale Teologii kształceni są zarówno księża (w seminarium), jak też nauczyciele itd.

„Maleńka Cerkiew fińska jest nie tylko ostoją porządku i stabilności, lecz także, a może przede wszystkim, nosicielką wielkiej siły duchowej i możliwości wewnętrznego rozwoju” – tak pisał o fińskim Kościele w 1979 roku ks. Aleksander Schmemmann (wstęp do książki „Nasza Wiara”).

Program wizyty
Relacja z wizyty roboczej w Finlandii
Więcej o prawosławiu w Finlandii (ang.)
Strona oficjalna
Zdjęcia z Finlandii (orthphoto.net)


Cerkiew.plOpcje Artykułu

Zwierzchnik Kościoła prawosławnego z Finlandii w Polsce | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Adam Falkowski czw, 2 lis 2006, 19:05:57
Metropolita fiński Leo odwiedził również Cerkiew parafialną w Łosince.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń