Zwierzchnik Kościoła prawosławnego z Finlandii w Polsce

pią, 13 paź 2006, 01:14:46

Autor: Gość serwisu

W czwartek, 12 października rozpoczęła się oficjalna wizyta zwierzchnika Fińskiego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupa Karelii i całej Finlandii Leo w Polsce. Szacownego gościa powitał w katedrze metropolitalnej w Warszawie zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce, metropolita Sawa. Po południu arcybiskup Leo odwiedził parafię św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie.




Wizyta arcybiskupa Leo w Kościele prawosławnym w Polsce potrwa do wtorku. Arcybiskup odwiedzi kilkanaście miejsc w całym kraju – poczynając od diecezji warszawsko – bielskiej, św. Góry Grabarki, poprzez Supraśl, Białystok, i kilka miast w diecezji łódzko-poznańskiej.

Arcybiskup Leo urodził się w 1948 roku. Ukończył prawosławne Seminarium Duchowne, studia pedagogiczne i teologiczne. Został wyświęcony na biskupa w 1979 roku. W latach 1980-96 był metropolitą diecezji Oulu, a następnie w latach 1996-2001 metropolitą diecezji helsińskiej. Arcybiskupem Karelii (i jednocześnie zwierzchnikiem Kościoła) został w 2001 roku. Podczas swojej pracy był nauczycielem religii, następnie (po święceniach biskupich) członkiem administracji Kościoła, a także przewodniczącym Bractwa św. św. Sergiusza i Hermana, które jest organizacją charytatywną Kościoła prawosławnego w Finlandii. Był także wieloletnim członkiem, a potem także wiceprzewodniczącym Fińskiej Rady Ekumenicznej – skupiającej różne Koscioły działające w Finlandii.

Arcybiskup Leo został zwierzchnikiem Kościoła fińskiego w 2001 roku, kontynuując pracę swoich poprzedników – w szczególności abpa Pawła, znanego polskim czytelnikom z książki „Nasza Wiara”.

Kontakty między Fińskim Autonomicznym Kościołem Prawosławnym a PAKP sięgają czasów przedwojennych, kiedy na Wydziale Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego studiował Fin – Aari Surakka, który później przyjął święcenia i służył w Fińskim Kościele Prawosławnym.

Kościół prawosławny w Finlandii liczy około 60 tysięcy wiernych. Jest podzielony na 3 diecezje – Karelii, Helsinek i Oulu. Nabożeństwa są sprawowane głownie w języku fińskim, choć istnieją parafie posługujące się cerkiewnosłowiańskim, greckim czy tez lokalnym dialektem Skolt Sámi. Edukacja w fińskim Kościele ma miejsc poprzez Uniwersytet w Joensuu, gdzie na Wydziale Teologii kształceni są zarówno księża (w seminarium), jak też nauczyciele itd.

„Maleńka Cerkiew fińska jest nie tylko ostoją porządku i stabilności, lecz także, a może przede wszystkim, nosicielką wielkiej siły duchowej i możliwości wewnętrznego rozwoju” – tak pisał o fińskim Kościele w 1979 roku ks. Aleksander Schmemmann (wstęp do książki „Nasza Wiara”).

Program wizyty
Relacja z wizyty roboczej w Finlandii
Więcej o prawosławiu w Finlandii (ang.)
Strona oficjalna
Zdjęcia z Finlandii (orthphoto.net)


Cerkiew.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061013011446697