Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Zmarł bp Pavel Mária Hnilica SJ, propagator objawień fatimskich

W wieku 85 lat zmarł w niedzielę w Czechach słowacki biskup Pavel Hnilica, wielki znawca i propagator objawień fatimskich. Wyświęcony na księdza w roku 1950, swą posługę kapłańską sprawował jako ksiądz Kościoła działającego w podziemiu, w warunkach ciężkich prześladowań, jakich doświadczył Kościół w Czechosłowacji. Ostatnie lata życia spędził w domu założonego przez siebie stowarzyszenia Pro Deo et fratribus we wsi Nove Hrady. Pracował również w Stolicy Apostolskiej i znany był szerszemu ogółowi katolików na świecie jako jeden z tych, którzy przybliżali papieżowi Janowi Pawłowi II tajemnice fatimskie.
Bp Hnilica był tym duchownym, który osobiście dostarczył Janowi Pawłowi II strzeżone w tajnej części archiwum watykańskiego koperty z zapisem trzeciej tajemnicy fatimskiej. Papież zainteresował się bliżej objawieniami fatimskimi dopiero po zamachu na swoje życie z 13 maja 1981. Dzień ten jest w Kościele świętem Matki Boskiej Fatimskiej. M.in. ta zbieżność sprawiła, że Jan Paweł II odczytał to jako znak Opatrzności. Wkrótce po zamachu poprosił o dostarczenie mu tekstu trzeciej części tajemnicy fatimskiej. Po głębokich studiach dotyczących objawień fatimskich i trzeciej tajemnicy papież Jan Paweł II stwierdził, że ta ostatnia dotyczyła zamachu na jego życie z 13 maja 1981 r.

Bp Hnilica, który bardzo dokładnie przestudiował historię i okoliczności w jakich Matka Boska objawiła się w 1917 roku trojgu portugalskich pastuszków, w rozmowach z Janem Pawłem II podzielił się papieżem swoją interpretacją objawień. Pod wpływem tych przemyśleń Jan Paweł II doszedł do wniosku, że trzecia tajemnica mówiła o zamachu.

Tajemnica fatimska składa się z trzech części objawionych przez Matkę Bożą od maja do października 1917 r rodzeństwu Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos w portugalskiej miejscowości Fatima.

Łucja, która kilka lat później wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych, spisała przebieg i treść objawień. Dwie pierwsze części (dotyczyły wizji piekła i wydarzeń w Rosji oraz jej nawrócenia) zostały rozpowszechnione w Kościele.

Trzecia część, zapowiadająca męczeństwo wielu ludzi i zabójstwo papieża, została ujawniona przez Kościół dopiero w roku 2000.

Jan Paweł II był mocno przekonany, że trzecia objawiona tajemnica fatimska była m.in. zapowiedzią niebezpieczeństwa w jakim się znalazł wskutek zamachu na jego życie w dniu 13 maja 1981 r i że dzięki "macierzyńskiej dłoni" Matki Bożej "papież w agonii zdołał się zatrzymać na progu śmierci".


Opcje Artykułu

Zmarł bp Pavel Mária Hnilica SJ, propagator objawień fatimskich | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Dezerter wto, 17 paź 2006, 10:36:53
Znam treść II przepowiedni fatimskiej i moim zdaniem to dość naciągana interpretacja, że dotyczyła ona zamachu na JPII.
I stwierdzam to z przykrością a nie z satysfakcją.

---
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń