Kard. Dziwisz objął kardynalski kościół tytularny

śro, 25 paź 2006, 22:46:01

Autor: Andrea Frizzarin

Kardynał Stanisław Dziwisz objął swój kościół tytularny w Rzymie. Centralnym punktem ceremonii była wieczorna Eucharystia, sprawowana w przyznanej mu przez Benedykta XVI świątyni Santa Maria del Popolo.


Kościół ten wzniesiono jako wotum za odzyskanie Grobu Świętego pod koniec pierwszej krucjaty. Ostateczną barokową formę zawdzięcza Giovanniemu Berniniemu. Wśród licznych dzieł sztuki znajdują się tu dwa obrazy Caravaggia: "Nawrócenie świętego Pawła" i "Ukrzyżowanie świętego Piotra".

„Obejmuję tę świątynię z wdzięcznością Benedyktowi XVI, który mi przydzielił wyjątkowy kościół w sercu Rzymu” – powiedział w Radiu Watykańskim kard. Dziwisz. Przyznał, że silne więzy z miastem zrodziły się podczas jego służby Janowi Pawłowi II.

„Przyjechałem do Rzymu pierwszy raz z kard. Karolem Wojtyłą W 1968 r., czyli 38 lat temu. To było moje pierwsze spotkanie z Wiecznym Miastem o którym marzyłem, a nie spodziewałem się, że tyle lat pozostanę w tym mieście” – wspominał kard. Dziwisz. Objęcie swego tytularnego kościoła w Rzymie metropolita krakowski uznał za początek nowych więzi z miastem, bardzo mu drogim. „Zostawiłem tu serce moje przy Ojcu Świętym, a teraz obejmując ten kościół ponawiam moją wierność Benedyktowi XVI, czuję się jeszcze bardziej związany z diecezją rzymską, z diecezją papieską i z kard. Camillo Ruinim, który dziś też będzie na objęciu tego kościoła” – powiedział kard. Dziwisz.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061025224601737