Synod Biskupów w Rzymie

czw, 26 paź 2006, 18:22:32

Autor: Andrea Frizzarin

Trwają już przygotowania do 12. zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów, które obradować będzie w Rzymie za 2 lata (5-26 października 2008 roku). Zostanie ono poświęcone „Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła”.


Po ogłoszeniu 6 października br. tego tematu w Watykanie zebrała się rada sekretariatu generalnego Synodu Biskupów. Jak informuje opublikowany 24 października komunikat, w spotkaniu – któremu przewodniczył sekretarz generalny Synodu, abp Nikola Eterović z Chorwacji – wzięło udział 7 kardynałów i 5 biskupów z różnych kontynentów.

Uczestnicy spotkania przygotowali schemat wstępnego dokumentu roboczego na Synod, zwanego Lineamenta. Ujęto w nim różne aspekty związane ze znaczeniem Słowa Bożego w liturgii, kaznodziejstwie, katechezie, teologii, duchowości, lekturze Pisma Świętego, inkulturacji, ekumenizmie. Jako punkt odniesienia uwzględniono konstytucję dogmatyczną Soboru Watykańskiego II o Objawieniu Dei Verbum. Zwrócono przy tym uwagę, że nie została ona jeszcze w pełni wprowadzona w życie. Podkreślono też znaczenie Katechizmu Kościoła Katolickiego, który podejmuje i rozwija wskazania tego soborowego dokumentu. Rada sekretariatu generalnego Synodu Biskupów zbierze się ponownie od 24 do 25 stycznia przyszłego roku. Zatwierdzi wówczas ostateczny tekst Lineamenta, który zostanie rozesłany do Kościołów lokalnych, by włączyć je w przygotowania do zgromadzenia synodalnego.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061026182232973