Arcybiskup Canterbury w sprawie zasłaniania twarzy

sob, 28 paź 2006, 11:24:00

Autor: Mirosław Miarczyński

Anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams powiedział, że jest przeciwny regulowaniu przez rząd sprawy noszenia zasłon twarzy przez muzułmanki czy też krzyżyków przez chrześcijan – donosi Gazeta Wyborcza.

Sprawa symboli religijnych znalazła się w Wielkiej Brytanii w polu uwagi, gdy były szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw, obecnie przewodniczący Izby Gmin, stwierdził, że muzułmanki zasłaniające twarze utrudniają życie społeczne.
Powiedział, że wolałby, aby muzułmanki nie nosiły zasłon, ponieważ są one odbierane jako ostentacyjne zaznaczanie odrębności.

Przywódcy licznej na Wyspach Brytyjskich społeczności muzułmańskiej natychmiast oskarżyli władze o destabilizację i tak już napiętych stosunków międzyetnicznych.

W piątek głos w tej sprawie zabrał arcybiskup Canterbury. "Ideał społeczeństwa, w którym nie dostrzegałoby się żadnych widocznych publicznie symboli religijnych - krzyżyków na szyi, pejsów, turbanów czy zasłon twarzy - jest politycznie niebezpieczny" - powiedział abp Williams, który stoi na czele Kościoła anglikańskiego, zrzeszającego na świecie 77 mln wiernych.
Ideał ten zakłada, że "na pierwszy plan w społeczeństwie wysuwa się centralna polityczna władza udzielająca zezwoleń", która wykorzystuje wszystkie potrzebne do tego środki, aby urabiać moralność publiczną" - napisał abp Williams w artykule opublikowanym w dzienniku "Times".

"Przysłowiowy gość z Marsa mógłby sobie wyobrazić, że największym bezpośrednim zagrożeniem dla brytyjskiego społeczeństwa jest wojna religijna, podsycana przez szkoły wiary, zagrzewane do boju przez tysiące okutanych w chusty kobiet i ławę biskupów w Izbie Lordów" - zauważył abp Williams.

W ubiegłym tygodniu brytyjski sąd pracy uznał, że nie doszło do dyskryminacji, kiedy kierownictwo szkoły nakazało asystentce nauczyciela zdejmowanie w pracy islamskiej zasłony.
Wcześniej pracownica obsługi naziemnej British Airways została odesłana do domu za odmowę schowania krzyżyka pod uniform.

Po tym wydarzeniu konserwatywna deputowana Ann Widdecombe, znana ze swego nawrócenia na katolicyzm, powiedziała telewizji BBC: "Dlaczego, do diabła, jeśli pracownicom BA wolno nosić chusty - a to im wolno, jeśli wolno nosić turbany, jeśli wolno nosić stalowe sikhijskie bransolety i są one noszone, to dlaczego tylko chrześcijanin nie może nosić krzyżyka?"


Forum Żydzi Polacy Chrześcijanie za GW, BBCNews, Times

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061028112435888