Polacy zapełniają puste kościoły

czw, 9 lis 2006, 23:32:45

Autor: Andrea Frizzarin

Rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji Simon Danes powiedział, iż napływ imigrantów z nowych krajów UE, w szczególności Polaków, przyniósł lokalnemu Kościołowi znaczne korzyści, odmłodził go i wzbogacił o nowe doświadczenia.

- Jest to największe zwiększenie liczby katolików od czasu imigracji Irlandczyków do Szkocji pod koniec XIX w. Należy się cieszyć z tego przejawu odrodzenia, w sytuacji, gdy w Szkocji nie rodzi się wystarczająco dużo dzieci, a dorośli emigrują na dużą skalę - cytuje rzecznika środowy "The Scotsman".

- Każdy powrót do Kościoła ze strony młodych ludzi z nowymi ideami i doświadczeniem życiowym jest mile widziany - dodał Danes.

Oficjalnie do pracy w Szkocji po 1 maja 2004 r. zarejestrowało się 20 tys. Polaków; szkockie władze oceniają ich liczbę na 40 tys., ale nieoficjalne dane mówią o 50-70 tys.

Do szkockiej stolicy Edynburga, gdzie liczbę Polaków ocenia się na 20 tys. sprowadzani są księża z Polski. 2,5 tys. Polaków żyjących w diecezji Aberdeen pozwoliło odwrócić spadkową tendencję ostatnich lat wywołaną szerzeniem się sekularyzacji. Największy wzrost liczby katolików odnotowała diecezja w Glasgow.

- Przynależność do Kościoła daje imigrantom poczucie ciągłości i tożsamości, gdy trafiają do innego kraju - powiedziała gazecie Anna Frąckiewicz, przewodnicząca rady polskich organizacji w Edynburgu.

860 tys. Szkotów zadeklarowało się jako katolicy w spisie ludności z 2001 r., w ostatnich 10 latach liczba zdeklarowanych katolików zmniejszyła się w Szkocji o ok. 25 proc., na dzisiaj oceniana jest na ok. 520 tys., choć jak zastrzegają władze kościelne, do tych danych należy podchodzić z dystansem, ponieważ w życie Kościoła w Szkocji zaangażowanych jest ok. 100 tys. ludzi, którzy statystycznie nie są odnotowani jako katolicy.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20061109233245764