Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Problemy Ekumeniczne: Homoseksualizm

Problemy ekumeniczne nie ograniczają się tylko do zagadnień teologicznych i zaszłości historycznych. W ostatnich dziesięcioleciach coraz częściej obserwujemy nowe konflikty pomiędzy wyznaniami (i pomiędzy samymi chrześcijanami), które dotyczą bardziej etyki i moralności, niż teologii. Krakowska Grupa Ekumeniczna UNITAS postanowiła poruszyć te kontrowersyjne tematy na swoich zajęciach. Dzisiejszym (15.XI) tematem spotkania jest właśnie "Homoseksualizm po chrześcijańsku".Krakowska Grupa Ekumeniczna UNITAS (nad którą kosciol.pl sprawuje patronat medialny) spotyka się w każdą środę o godzinie 18:30 na Papieskiej Akademii Teologicznej (ul. Franciszkańska 1) w sali Miedzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu. Korzenie grupy sięgają połowy lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zaczęła funkcjonować przy dominikańskim duszpasterstwie akademickim BECZKA. Główny trzon grupy tworzą studenci teologii PAT, jednak grupa otwarta jest na wszystkich - niezależnie od wieku i wyznania.

W poprzednich latach spotkania Unitasu były zdominowane przez "ciężką teologię" i gości (najczęściej duchowni wyznań niekatolickich). Podziały między chrześcijanami, to jednak nie tylko doktryna i dogmaty: coraz częściej obserwujemy rozłamy i kłótnie na tle etycznym i moralnym, czego przykładem może być konflikt w Kościele Anglikańskim dotyczący homoseksualizmu (który to konflikt grozi rozpadem Kościoła Anglikańskiego). Unitas chce przybliżyć aktualne problemy chrześcijan poprzez stworzenie nowego cyklu spotkań dotyczącego właśnie pozateologicznych problemów.

Dzisiejsze spotkanie "Homoseksualizm po chrześcijańsku" (na które czytelnicy kosciol.pl z Krakowa są gorąco zaproszeni) to możliwość zarówno wypowiedzenia się i dyskusji, jak również okazja do posłuchania o próbach akceptacji homoseksualizmu w judaiźmie i poszczególnych Kościołach chrześcijańskich. Spotkanie zakończy się wykładem o biologicznych i społecznych przyczynach homoseksualizmu (homoseksualizm - choroba, czy norma?).

W planach grupy są takie tematy jak: "Kłopot z babami - czyli o teologii feministycznej i duchownych-kobietach", "Wszystko, co chcesz wiedzieć o seksie: seks po katolicku, lutersku, kalwińsku, seks u ewangelikalnych i prawosławnych", "Celibat, czystość i tzw białe małżeństwa", itp. Spotkania te, to nie tylko wykłady, ale również dyskusje - i czasami możliwość porozmawiania z zaproszonymi gośćmi - ekspertami z danych dziedzin.


Oprócz cyklu "Ekumeniczne Problemy Pozateologiczne" UNITAS zachęca również do pozostałych spotkań, a są to cykle:
- "Korepetycje z Credo" - wykłady v-ce dyrektora Instytutu Ekumenii i Dialogu PAT, dr Marka Kity (filozofa i teologa) z zakresu podstaw teologii fundamentalnej. Dr Kita jest wspaniałym "gadułą" z dużą wiedzą i poczuciem humoru - które to cechy zjednują mu wielu słuchaczy. Jest również zapalonym ekumenistą.
- "Podróż po Górach" - spotkania modlitewne prowadzone przez Michała Wolaka. Modlitwa jest jednym z najważniejszych (o ile nie najważniejszym) narzędzi w drodze ku jedności. Michał będzie nas prowadził poprzez biblijne góry: Tabor, Synaj, Golgotę, itd.
- "Spotkania z gośćmi" - ten cykl to możliwość rozmowy z (najczęściej) duchownymi różnych wyznań chrześcijańskich. Czasami są oni zaproszeni na Unitas,... a czasami Unitas jest zapraszany przez nich, do ich świątyń.

Unitas stara się również uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach ekumenicznych w Krakowie (szczególnie tych pod patronatem PRE). Są to najczęściej comiesięczne nabożeństwa ekumeniczne (plan nabożeństw jest na stronach grupy), oraz sesje naukowe.

 

Strona Unitasu: www.unitas.kosciol.pl

 

Zapraszam również do wcześniejszego artykułu o Grupie Ekumenicznej Unitas - gdzie można przeczytać o powstaniu grupy (w Jerozolimie!) i o jej dotychczasowych działaniach.Problemy Ekumeniczne: Homoseksualizm | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Problemy Ekumeniczne: Homoseksualizm
cordan śro, 15 lis 2006, 17:38:16
"Homoseksualizm po chrześcijańsku"??? Jakoś dziwnie to brzmi. Zupełnie jak "Obrzydliwie grzeszyć po chrześcijańsku". Mój niesamowicie wyczulony węch wyczuwa gdzieś tu sprzeczność... Tak mi się zdawało, że wszystkie wyznania chrześcijaństwa są choć w małym stopniu oparte na Piśmie Świętym - a tam całkiem jasno pisze, czym jest homoseksualizm. No chyba że się mylę, to mnie oświećcie.

---
Wy jesteście światłem świata!

 
Problemy Ekumeniczne: Homoseksualizm
dawid1976 czw, 16 lis 2006, 08:24:15
tak jasne, te pogadolki o seksie to nic innego jak chwyt marketingowy, pozwola gosciom troche popytac, a potem i m katechizm czytaja

---
Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! APOSTOŁ PAWEŁ

 
Problemy Ekumeniczne: Homoseksualizm
reguly czw, 16 lis 2006, 10:47:13

> W ostatnich dziesięcioleciach coraz częściej obserwujemy nowe konflikty pomiędzy wyznaniami

Najpierw KRK pomiata mniejszosciami (w tym wyznaniowymi, stopsujac swoje stare sposoby zwalczania konkurencji) a potrm jak te zaczynaja zyskiwac na znaczeniu to sie dziwi ze powstaja "nowe" konflikty...

---
Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń