Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Msza trydencka z Requiem u Karmelitów Bosych w Poznaniu

W kościele oo. Karmelitów Bosych przy ul. Działowej 25 w Poznaniu, a nie oo. Franciszkanów 4 grudnia 2006 zostanie odprawiona msza św. za duszę Mozarta z wykonaniem Requiem, na którą przychodzą tłumy poznaniaków. Będzie to kulminacja IV Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego .


Historia zatoczyła rocznicowe koło. W 2001 r., w 210. rocznicę śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta po raz pierwszy w Poznaniu (i prawdopodobnie w Polsce) odprawiona została msza św. za spokój duszy kompozytora, przy czym w liturgię, celebrowaną w rycie trydenckim (po łacinie), została wpleciona muzyczna msza żałobna - Requiem d-moll Mozarta. Uroczystość odbyła się w rocznicową noc śmierci kompozytora, z 4 na 5 grudnia. Pomysł na taki sposób połączenia muzyki z liturgią wyszedł od Tomasza Raczkiewicza z Fundacji im. Antoniny Kaweckiej. Na pierwszą mszę przyszły takie tłumy, że kościół oo. Franciszkanów na Górze Przemysła nie mógł ich pomieścić. Ze względów bezpieczeństwa zamykano drzwi do świątyni. W kolejnych latach ustawiono telebimy, eksperymentowano z bezpłatnymi wejściówkami. W ostatnim roku chętnych do uczestnictwa w liturgii było nieco mniej, ale zawsze kościół był pełny. I tak minęło pięć lat aż do kolejnej rocznicy, 250-lecia urodzin kompozytora, dla uczczenia której rok 2006 ogłoszono Rokiem Mozartowskim.

W tym roku po raz pierwszy uroczystość będzie miała miejsce w innym kościele - u oo. Karmelitów Bosych na Wzgórzu św. Wojciecha, jak zwykle 4 grudnia o godz. 23. - Z franciszkaninem ojcem Leszkiem Klekociukiem doszliśmy do wniosku, że z powodu remontu prezbiterium w kościele na Górze Przemysła najlepiej będzie odprawić mszę w innym miejscu. Ale to tylko jednorazowe przenosiny - zaznacza Tomasz Raczkiewicz. - Ojcowie karmelici są bardzo życzliwi, kościół pomieści około tysiąca osób, jest ciepły, ma prezbiterium wygodne do ustawienia orkiestry i chóru - dodaje.

W tym roku liturgię będzie celebrował ks. prałat Jan Stanisławski, a wykonawcami Requiem będą głównie artyści poznańskiego Teatru Wielkiego: chór przygotowany przez Mariusza Otto i orkiestra. W partiach solistycznych wystąpią: Monika Mych (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Jarosław Bręk (bas). Dyryguje Eraldo Salmieri. Żadnych wejściówek nie ma, każdy może swobodnie przyjść na uroczystość. Jednak doświadczenie uczy, że najlepiej pojawić się w kościele ok. godziny przed rozpoczęciem mszy, żeby mieć dobry widok na ołtarz.

Msza za duszę Mozarta to centralne wydarzenie IV Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego, który rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 9 grudnia. Spośród dziewięciu koncertów i mozartowskich spektakli opery poznańskiej warto polecić koncert inauguracyjny i finałowy. Na pierwszym z nich, 25 listopada w katedrze poznańskiej, wystąpi najmłodsza poznańska orkiestra symfoniczna Sinfonietta Polonia, którą założył i dyryguje Cheung Chau pochodzący z Hongkongu. Zespół zaprosił solistów: Ying Zhang (skrzypce) i Ulricha Knörzera (altówka), a w programie znajdzie się m.in. Symfonia koncertująca Es-dur na skrzypce, altówkę i orkiestrę Mozarta. Festiwal zakończy się 9 grudnia wykonaniem "Mesjasza" Georga Friedricha Haendla w kościele Najświętszego Zbawiciela. Co ma wspólnego Mozart z Haendlem? Otóż Mozart przekomponował nieznacznie "Mesjasza", żeby przystosować go do estetyki swoich czasów, i w takiej wersji zabrzmi to oratorium. Koncert powstaje we współpracy polsko-niemieckiej. Wystąpią soliści, chóry z Frankfurtu nad Odrą: Frankfurter Ökumeniche Kantorei i Frankfurter Kinder- und Jugendkantorei, Sinfonietta Polonia, a dyryguje Stephan Hardt. www.karmelici.info www.karmelicibosi.pl www.karmel.pl


Opcje Artykułu

Msza trydencka z Requiem u Karmelitów Bosych w Poznaniu | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika





Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



 • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń