Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Spór o kościół z lodu

Niemiecki przedsiębiorca Arnold Klingeis postanowił zbudować z bloków lodu prawosławny kościół na szczycie góry Balea w pobliżu miasta Sibiu w Transylwanii (Rumunia). Świątynia zostanie wzniesiona na wysokości 2 tys. metrów n.p.m., co ma jej zapewnić przetrwanie do późnej wiosny. Problem w tym, że rumuńska cerkiew prawosławna nie chce kościoła poświęcić.

Metropolita Siedmiogrodu Laurentiu Streza zapowiedział, że nie zezwoli na poświęcenie świątyni, zabronił również sprawowania i udzielania w niej jakichkolwiek sakramentów. Swoją decyzję umotywował tym, że cerkiew prawosławna od wieków budowała swoje kościoły na solidnym gruncie, tak aby przetrwały setki lat. A tu żywotność budynku przewidziana jest zaledwie na kilka miesięcy.

Arnold Klingeis ma już spore doświadczenie w budowaniu z lodu. W ubiegłym roku na tej samej górze w południowych Karpatach zbudował hotel, gdzie nawet łóżka wykonane były z lodu.

Źródło: Gery.pl


Opcje Artykułu

Spór o kościół z lodu | 8 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Spór o kościół z lodu
dawid1976 czw, 14 gru 2006, 21:55:05
i bardzo dobrze ze nie pozwolil metropolita. koles napewno chcial zarobic, pobierac kase za wynajem na slub itd.

---
"Ktoś tu śmierdzi rybą!" Obelix, najlepszy przyjaciel Asterixa

 
Spór o kościół z lodu
chochlik sob, 16 gru 2006, 10:47:29
A ja uwazam, że postąpił źle. Przecież ta świątynia byłaby atrakcją, to nic, że raczej krótką - Może więcej ludzi pomyślałoby o Bogu?

---
chochlik

 
Spór o kościół z lodu
montsegur nie, 17 gru 2006, 07:17:50

Nic złego w budowaniu z lodu. Również w budowaniu kościołów z lodu. Niby dlaczego ten pomysł jest "idiotyczny", hę? Umiałby ten ktoś to uzasadnić? Natomiast metropolita nie musi poświęcać kościoła, bo istotnie stałby on jedynie przez parę miesięcy. Może sobie stać niepoświęcony. Jeśli jest atrakcją, to niech jako taka atrakcja służy. Nie każdy budynek musi od razu być poświęcany.... Ale fakt budowania czegoś nie jest idiotyczny dlatego, bo to coś nie będzie konsekrowane przez jakiegokolwiek hierarchę... Ludzie buduję z lodu różne rzeczy, np krzyże. I co, też od razu pędzi tam duchowny, żeby konsekrować?

No dobrze, a teraż zastanówmy się przez chwilkę co będzie, jeśli jacyś młodzi rzeczywiście zechcą tam wziąć ślub? To co, pop odmówi udzielenia sakramentu (i skasowania "opłaty")? Jeśli odmówi, to istotnie oznaczać będzie, że cerkiew nie ma nic  a nic wspólnego z tą budowlą. W związku z czym nie ma też powodu się wtrącać w to, czy ją ktoś zbuduje czy nie. Nothing of their business!

Cheers!!!

 
Spór o kościół z lodu
Bai Lung nie, 21 sty 2007, 19:14:36
Pierwszy chrzest w kościele z lodu w Rumunii

autor: IAR, pg, 2007-01-21, Ostatnia aktualizacja: 2007-01-21

W kościele zbudowanym z lodu w Górach Fogaraskich w Rumunii odbył się pierwszy chrzest. Lodowy kościół nad Jeziorem Bilea powstał obok hotelu, również skonstruowanego wyłącznie z lodu.

W lodowym kościele, który stoi na wysokości ponad 2000 metrów, odbywają się nabożeństwa wszystkich wyznań chrześcijańskich, z wyjątkiem prawosławnych. Metropolita Siedmiogrodu zabronił prawosławnym duchownym odprawiać msze w lodowej konstrukcji.

Pierwszy chrzest odbył się w obrządku katolickim. Do kwietnia, póki kościół się nie roztopi, odbędzie się w nim jeszcze wiele ceremonii - kilkadziesiąt par chce wziąć ślub w lodowej świątyni. Obok kościoła stoi lodowy hotel, w którym można spędzić noc za równowartość dwudziestu euro. Kościół i hotel z lodu odwiedzają setki turystów, mimo że na Przełęcz Bilea można dostać się jedynie kolejką linową.

Życie Warszawy, 20 I 2007 r.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń