Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ogólnopolskie obchody święta Chanuka

17 grudnia (według kalendarza Żydowskiego, 27 Kislew 5767 roku) godz.16.00 na Placu Grzybowskim w Warszawie świece chanukowe zapalą; Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska, Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz – Waltz a w imieniu społeczności Żydowskiej jej najmłodsza członkini.

Chanuka jest jednym najbardziej radosnych świąt Żydowskich, obchodzone jest na pamiątkę niezwykłego cudu, który wydarzył się w trakcie powstania żydowskiego w czasach antycznych.

Żydzi odzyskali zbezczeszczoną Świątynię. Znaleźli w niej tylko jedno naczynie z oliwą do podtrzymywania świętego ognia. Miała ona starczyć tylko na jeden dzień, mimo tego rozpalono świecznik i tu się zdarzył cud. Gdyż świecznik palił się przez osiem dni, aż do Świątyni dotarła świeża oliwa. Dla upamiętnienia tego cudu w święto Chanuka zapalamy ośmioramienny świecznik – ośmioramienną chanukiję.

Dla Żydów święto to jest symbolem życia w wolności i świadectwem obecności Boga. Jest to święto radosne, czas rodzinnych spotkań, smakowitych posiłków i rozmaitych gier, dzieci dostają prezenty i tzw. chanukowe pieniądze ("gelt") w postaci monet z czekolady. Tradycyjną potrawą chanukową mającą przypominać cudowną oliwę, są smażone na oliwie kruche placki ziemniaczane (zwane "latkes"), do skosztowania których społeczność Żydowska zaprasza wszystkich warszawiaków.

Po zapalaniu świec i poczęstunku nastąpi przejście do Synagogi im. Nożyków, odbędzie się tam występ chóru dziecięcego „Lud Księgi”, poczym będzie można zwiedzić Synagogę wraz z przewodnikiem, oraz wysłuchać wykładu Belli Szwarcman – Czarnota, o kobietach w Judaizmie.

Program dostępny jest na stronie: www.jewish.org.pl


Organizatorzy uroczystości:

Fundacja „Shalom”

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

The American Jewish Joint Distribution Committee

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP


Opcje Artykułu

Ogólnopolskie obchody święta Chanuka | 9 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
montsegur pon, 18 gru 2006, 03:56:24

Rozumiemy zatem, że gdy nadejdzie inne święto jakiejś innej religii (np buddyzmu, islamu czy "rodzimowierstwa") to też Pani Prezydentowa Państwa, Pani Prezydent Warszawy  lub jakaś inna ważna osobistość też będzie coś zapalać (albo coś gasić) albo czymś wymachiwać w towarzystwie najmłodszej członkini i wyznawczyni danej religii... Czekamy z niecierpliwością na to wydarzenie i taką jego oficjalną oprawę, bo inaczej będzie zapewne asumpt do podejrzeń, że się "nierówno traktuje" religie mniejszościowe... Jak się już mówi "A" (z tą Hanukką), to reszta "alfabetu" też czeka na "wymówienie"...

Ja osobiście czekam nauroczyste obchody np rocznicy wygnania Braci Arian z Polski albo na inaugurację (np przez Prezydenta RP i Ministra Edukacji) Ramadanu albo też obchodów Montsegur Day 16 marca (to już za 3 miesiące...).

Cheers!!!

 
czytelnik.1 śro, 20 gru 2006, 11:30:08
Mam pytanie. Jaką religię wyznaje pani Maria Kaczyńska ? Myślałem że wiem. Mam drugie pytanie. Czy jeśli np w Warszawie odbędzie sie zgromadzenie sekty świadków jechowy to pani Maria Kaczyńska np. osobiscie będzie nalewać wody do basenu, w którym się bedą chrzcić nowo " nawróceni " sekciarze ? Jeśli chodzi o panią Gronkiewicz-Waltz to tu chyba jest wszystko jasne, pewnie zrobi wszystko żeby się tylko przypodobać.
 
maxurd śro, 20 gru 2006, 13:56:11
Cale szczescie, ze zona prezydenta kraju i Pani Prezydent Warszawy maja jeszcze prawo wybierac imprezy, w ktorych chca uczestniczyc i nic do tego krzykaczom gdzie ktos jest i co zapala...

---
Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

 
czytelnik.1 czw, 21 gru 2006, 22:40:41
Do Piotrka   Może to faktycznie dla nich obowiązek uczestniczyc w obchodach święta Chanuki ? Ciekawe że przeciętnemu, normalnemu człowiekowi nigdy by nie przyszedł do głowy pomysł uczestniczenia w świętach obcej sobie religii.
 
czytelnik.1 sob, 23 gru 2006, 15:18:08
Do Miłka Może to był dla nich już obowiązek jak to już wcześniej napisano. :)
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń